Ränneslöv

Hantverkare

Efternamn Förnamn Födelsedag Föräldrar Dödsdag Vigsel Hustru Födelsedag Föräldrar Dödsdag Barn Övrigt Uppgiftslämnare                                                                                                                                                                                              
Snickare Ålstorp Ahlqvist Nils Peter 1831-12-01 Bjällegården, Hjärnarp  Anders Andersson o Troen Eriksdt 1905-04-12 Ålstorp 2, Ränneslöv . 1865- Christina Magnusdt 1836-03-03 Våxtorp, Våxtorp  Magnus Jönsson o Pernilla Magnusdt  1915-04-12 Ålstorp 2, Ränneslöv Elof Anton f. 1866-10-20 Ålstorp      Martin Gottfrid f. 1868-09-12 Ålstorp    Mathilda f. 1872-03-13 Ålstorp                Carolina f. 1874-12-25 Ålstorp   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Lugnet, Edenberga o Lunden, Ränneslöv 7 Andersson Anders 1824-09-26, Åtäppet, Harplinge Anders Andersson o Ingeborg Jönsdt 1897-12-25 Edenberga Ränneslöv  1846-12-13 Ränneslöv Christina Svensdt  1824-02-23 Ränneslöv, Ränneslöv d.t. Sven Gunnesson o Johanna Carlsdt 1910-11-09 Edenberga 1, Ränneslöv Jöns Peter f. 1847-10-31 Lunden            Svante f. 1849-12-11 Ränneslöv             Anna Kristina f. 1852-10-08 Lunden      Johan August f. 1855-06-05 Ledstugan, Edenberga                                          Johan Elof f.1858-07-12 Ledstugan, Edenberga 5                               Skomakare Nils f.1861-05-16 Värestorp  Johanna f. 1864-10-01 Edenberga 1       Hilda f.1867-04-01 Edenberga 1   MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Värestorp Andersson Anders 1826-01-25 Lilla Duvhult, Femsjö Andreas Gabrielsson, Botilda Olofsdotter  1899-01-10 Mållösa, Våxtorp  1862-12-27 Ränneslöv Olu Nilsdt  1828-07-24 Hässlunda Nils Andersson, Boel Svensdotter 1896-01-21 Mållösa, Våxtorp Nils Adolf f. 1863-10-16 Ränneslöv 2    Jacobina f. 1866-07-21 Värestorp      Magnus f. 1869-11-14 Värestorp 5     Hilda f. 1874-06-26 Värestorp 1876 t. Våxtorp MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Ränneslöv 9 Andersson Andreas 1810-05-25 Bokenäs, Bohuslän   1896-07-31 Ränneslöv 9 Ränneslöv   1 Anna Christina Larsdt    2 Ellna Hansdt 1. 1817-04-15 Lekåsa                   2. 1821-10-03 Östra Karup 1                        2 Hans Nilsson o Ingrid Petersdt 1. 1850-01-28 Ränneslöv 9       2. 1908-02-20 Ränneslöv 9 Augusta Lofvisa f. 1843-03-04         Johanna Cathrina f. 1845-10-22       Adolf f. 1850-01-21                    Anders f. 1852-08-22 d. 1853-09-11  Sven Albin (Lundin) f. 1854-07-18     Inger Lena f. 1856-10-31               Anna Christina f. 1859-03-03 d. 1872-06-12                                         Johan Peter f. 1861-12-13   samtliga Ränneslöv 9 Åbo Ränneslöv 9 MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Värestorp o Ränneslöv 10 Andersson Carl 1871-05-13 Ränneslöv 5, Ränneslöv  Anders Persson o Christina Christiansdt 1954-04-26 Karlslund 1 Ränneslöv 1895-02-03 Ränneslöv Amalia Nilsdt 1870-04-23 Vallberga 1, Ränneslöv  Nils Persson o Ingrid Johansdt 1916-06-29 Ränneslöv 10, Ränneslöv Albert f. 1895-08-04 Vallberga d. 1899-04-26 Värestorp                         Emma f. 1898-02-18 Vallberga      Albert Valfrid f. 1899-09-19 Vallberga Harald Ingemar f. 1901-08-14 Värestorp                                 Gunnar Verner f. 1903-05-27 Värestorp Bror Algot f. 1905-07-08 Ränneslöv 10 Nils Anders f. 1907-07-07 Ränneslöv 10                                               Tekla Ingeborg f. 1909-02-17 Ränneslöv 10                                Lilly Margrete f. 1911-04-20 Ränneslöv 10   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Edenberga o Stäme Andersson Johannes 1826-12-30 Kjärret, Eriksberg Anders Svala, Maria Larsdotter  1909-11-21 Stäme 1 Ränneslöv   1 Boel Svensdt                 2 (ej gifta) Neta Olsdt 1. 1804-01-22 Lya, Östra Karup                         2 1842-05-18 Sjöhöjden, Perstorp, Ränneslöv 1. Sven Persson, Olina Andersdotter, 2. Ola Jacobsson o Helena Hansdt 1. 1878-02-15 Stäme 1, Ränneslöv                                2. 1930-12-07 Stäme 1, Ränneslöv Petronella f. 1865-05-20 Elof f. 1867-12-07 Bengt Peter f. 1868-12-20 Bernhardina f. 1874-06-11 Johan August f. 1876-11-15 Sven Peter f. 1879-02-08 Stäme 1 Lars Magnus f. 1881-02-27 Stäme 1 Augusta f. 1884-04-30 Stäme 1   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Fridhem Edenberga o Ränneslöv Andersson Jöns Peter 1847-10-31 Lunden, Ränneslöv, Ränneslöv skom. Anders Andersson o Christina Svensdt 1932-12-11 Ränneslöv 1, Ränneslöv 1. 1871-11-17                   2. 1908-11-08 Ränneslöv 1. Petronella Flink              2. Carolina Olofsdotter 1. 1851-03-06 Undre Långshult, Rydaholm       2. 1864-12-17 Hanstorp, Edenberga 5, Ränneslöv 1. Johannes Larsson, Anna Andersdotter       2. Olof Jönsson, Bengta Carlsdotter 1. 1905-04-21 Blankered, Knäred, 2. 1947-05-12 Ränneslöv 1, Ränneslöv Victor Emanuel f. 1873-03-20 Kimstad Johan Allgot Herbert f. 1874-12-11 Kimstad Linnea Agrelina f. 1877-01-13 Kimstad Jöns Oskar Engelbert f. 1878-12-01 Skärkind d. 1888-07-14 Edenberga Hilma Maria Elvira f. 1881-04-01 Edenberga Marcus Alexius f. 1883-07-22 Edenberga Rut Ester Victoria f. 1885-11-03 Edenberga d. 1886-03-31 Edenberga Arvid Verner Samuel f. 1887-10-30 Edenberga 10 Ruth Esther Victoria f. 1892-10-31 Edenberga 10, Bror Folke Paulus f. 1909-01-25 Ränneslöv 1, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Ränneslöv, Värestorp o Edenberga Andersson Nils  1861-05-16 Värestorp, Ränneslöv skom. Anders Andersson o Christina Svensdt  1922-10-23 Edenberga 1 Ränneslöv 1891-11-12  Elise Svensdt 1860-05-01 Edenberga 4 Ränneslöv  Sven Peter Nilsson o Nilla Hansdt 1908-04-17 Edenberga 1 Ränneslöv Agda Naimi f. 1893-08-01 Värstorp d. 1907-04-08 Edenberga 1 Ernst Robert f. 1895-05-24 Värestorp d. 1896-06-05 Värestorp Ernst Teodor f. 1899-04-14 Ränneslöv 4 d. 1899-06-02 Ränneslöv 4 Anna Teresia f. 1899-04-14 Ränneslöv 4 d. 1901-03-30 Edenberga 1 Berta Elisabet f. 1900-12-04 Edenberga 1   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare i Ränneslöv 1701-1704 Andersson Per ca 1680   1717-04-09 Ysby, Ysby ca 1703 Ingar Persdt ca 1672   1732-01-02 Ysby Ysby Per f. 1704 Ysby Sven f. 1706 Ysby d. 1706 Ysby Kierstin f. 1709 Ysby Pernilla f. 1712 Ysby  Bosatte sig vid giftermålet på Sven Gunnars gård i Ysby till 1716. Sedan allmosehjon. Hustrun skriven på Eller Hans gård i Ysby 2 till 1727. MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Edenberga Andersson Petter         Magareta Jönsdt ca 1740     Anders f. 1778-03-30 Edenberga, Jonas f. 1780-07-13 Edenberga, Ränneslöv Avskedad väktare från Marstrand MN                                                                                                                                                                                              
Kopparslagare i Edenberga d’Aubigné Carl Wilhelm 1825-10-04 Laholm, Laholm handskmak. Johan Abraham d’Aubigné o Petronella Stenbeck  1884-12-27 Edenberga 5 Ränneslöv 2. 1858-08-27 Våxtorp 1 Johanna Greta Appelgren                                2 Stina Nilsdt 1. Söndrum                        2. 1826-11-30 Koarps hus, Våxtorp 2. Nils Persson o Kirsti Svensdt 1. 1857                                        2. 1894-05-21 Edenberga 5 Ränneslöv  Petternilla f. 1858-09-16 Våxtorp d. 1869-05-18 Edenberga Christina Ulrica f. 1860-11-28 Edenberga Emma Augusta f. 1864-01-10 Edenberga 3 d. 1869-06-15 Edenberga Johan Abraham f. 1876-08-08 Edenberga   MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Nya hus Ränneslöv 2 Bengtsson Pamp Christian 1837-09-27 Ränneslöv, Ränneslöv smed Bengt Pamp o Christina Nilsdt   1860-12-28 Ränneslöv Helena Pihlgren 1832-07-28 Skummeslöv David Pihlgren o Anna Nilsdt   Hustruns son Carl f. 1858-05-22 Ränneslöv Danne f. 1861-08-05 Ränneslöv Adelina f. 1865 Laholms stad  Smed o torpare i Nya hus Ränneslöv 2, 1890 i Nybyroten, Laholm MN                                                                                                                                                                                              
Byggmästare i Edenberga Bengtsson Jöns 1822-10-07 Värestorp, Ränneslöv  Bengt Hansson o Bengta Svensdt 1866-01-17 Edenberga 10 Ränneslöv 1848-06-01 Ränneslöv Pernilla Nilsdotter 1822-03-18 Edenberga Ränneslöv Nils Svensson o Petternilla Persdt Till Amerika 1881, död där. Johanna f. 1849-05-17 Edenberga Neta f. 1852-01-04 Edenberga 3 Augusta f. 1854-12-27 Edenberga Sofia f. 1857-10-08 Laholm Bengt Peter f. 1860-01-30 Laholm d. 1871-06-18 Ränneslöv Per f. 1864-07-10 Ysby d. 1868-06-12  Åbo i Edenberga 10 MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Vallberga Bengtsson Bergman Nils Peter 1863-07-16 Vallberga, Ränneslöv  Bengt Carlsson Bergman o Petternilla Nilsdt   1. 1877-11-17 Ränneslöv      2 . 1900-11-29 Ysby 1 Gustafva Larsdt                                    2 Johanna Karlsdt 1. 1865-05-21 Vallberga Ränneslöv   2. 1861-02-22 Ysby 1 Ysby 1. Lars Peter Person o Pernilla Esbjörnsdt                 2 . Carl Olsson o Pernilla Bengtsdt 1. 1899-06-22 Vallberga Ränneslöv                              2.     MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Värestorp, Edenberga 11, Ränneslöv 2, Hultabygget, Värestorp och Staffanstorp Bengtsson Per 1817-03-30 Värestorp, Ränneslöv  Bengt Hansson o Bengta Svensdt  1872-01-12 Staffanstorp 2 Ränneslöv 1845-01-16 Ränneslöv Helena Nilsdt 1819 ? Vallberga Ränneslöv Nils Nilsson o Bengta Larsdt 1863-08-09 Brohuset Staffanstorp Ränneslöv Sven Petter f. 1845-03-23 Värestorp d. 1845-10-19 Neta f. 1847-03-17 Edenberga 11 Christina f. 1849-06-13 Ränneslöv 2 Elna f. 1855-06-13 Ränneslöv d. 1871-11-22 Jöns Peter f. 1858-02-19 Hultabygget Bina f. 1861-04-12 Edenberga    MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Staffanstorp Bengtsson Sven  1794-04-18 Östra Brohuset, Staffanstorp, Ränneslöv  smed Bengt Jönsson o Anna Olofsdt  1872-06-03 Staffanstorp Ränneslöv  1818-06-12 Ränneslöv Peternilla Svensdt 1797-10-10 Ränneslöv Ränneslöv  Sven Persson o Anna Jönsdt  1861-10-15 Staffanstorp Ränneslöv Jacobina f. 1818-10-06 d. 1891-08-16 Ålstorp Anna Stina f. 1821-01-14 d. 1892-01-12 Laholm Johanna f. 1823-01-17 d. 1884-01-09 Laholm Hans f. 1825-05-26 d. 1828-08-28 Staffanstorp smed Christian f. 1827-10-21 d. 1893-12-04 Hultabygget Hans f. 1829-10-02 d. 1829-12-04 Staffanstorp Johannes f. 1831-04-25 d. 1831-10-27 Staffanstorp Anna f. 1833-11-30 d. 1908-01-12 Hans f. 1837-05-14 d. 1907-03-15, samtliga födda i Staffanstorp      MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Edenberga 9 Carlsson Bengt Peter 1849-05-13 Ränneslöv 3, Ränneslöv  Carl Olsson o Johanna Persdt  1910-03-26 Edenberga 9 Ränneslöv  1871-07-10 Ränneslöv Johanna Nilsdt 1848-12-18 Stranden Skummeslöv  Nils Pålsson o Pernilla Nilsdt   Bernhardina f. 1872-08-30 Nils f. 1874-07-05 Olof f. 1876-02-15 Emma f. 1878-01-15 Manfred Birger f. 1879-10-28 Thilda f. 1881-11-26 Otto f. 1883-09-25 Augusta Maria f. 1886-04-30 Carl Anton f. 1888-03-04 d. 1897-06-14 Adolf Martin f. 1891-07-02, samtliga födda i Edenberga 9 Smed på Fredrikstorp vid vigseln. MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Edenberga 8 Carlsson Nils 1834-03-26 Edenberga 8, Ränneslöv  Carl Nilsson o Johanna Nilsdt  1914-07-22 Edenberga 8 Ränneslöv  1863-01-15 Ränneslöv Bina Nilsdt  1842-11-10 Edenberga 7 Ränneslöv Nils Persson o Inger Persdt 1933-04-24 Edenberga 8 Ränneslöv Carl f. 1864-06-29  Nils Peter f. 1866-08-24 d. 1869-11-22  Johan August f. 1869-07-03 Nils Alfred f. 1872-12-17  Hulda f. 1872-12-17, samtliga födda i Edenberga 8   Åbo i Edenberga 8 MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv 8 Carlsson Nils Johan 1873-06-16 Ränneslöv 8, Ränneslöv  Carl Peter Nilsson o Christina Borg  1938-03-14 Ränneslöv 8 Ränneslöv  1895-10-22 Ysby Emma Charlotta Nilsdt 1875-10-03 Kövlinge 1 Ysby Nils Persson o Elna Nilsdt   Ruth f. 1896-03-19 Ränneslöv 8    MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv   Carlsson Forsberg Nils Peter 1859-07-13 Gosterbygget, Ysby Carl Erlandsson o Gunhild Svensdt  1934-12-01 Perstorp Ränneslöv 1888-11-22 Ysby Johanna Nilsdt 1862-01-04 Yllevad Våxtorp Nils Peter Svensson o Carolina Jönsdt 1923-12-14 Klägstorp, Ysby     MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Staffanstorp  Carlsson Olof 1782-02-25 Staffanstorp, Ränneslöv  sockenskrädd. Carl Olofsson o Elna Nilsdt 1804-11-10 Staffanstorp Ränneslöv ogift           Sockenskräddare 1800-1804 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Ränneslöv, Örkelljunga o Värestorp Carlström Johannes 1850-01-26 Carlslund,  Mårdaklev Carl Johan Johansson, Inga Greta Larsdotter 1928-03-22 Kållinge, (Ålderdomshemmet) Våxtorp 1. 1878-12-01 Våxtorp                         2. 1921-05-23 1. Petronella Nilsdt           2. Karolina Andersdotter 1. 1835-03-19 Brammarp Hjärnarp  2. 1891-09-24 Lehus,Våxtorp 1. Nils Sefvedsson o Catrina Gudmundsdt      2. Anders Erlandsson, Pernilla Olasdotter 1. 1918-12-05 Värestorp Ränneslöv                                          2. 1962-02-08 Våxtorp, Våxtorp     MN                                                                                                                                                                                              
Skräddarmästare i Stäme, Staffanstorp och Perstorp Christiansson Bengt Peter 1863-06-02 Norråstorpet, Staffanstorp, Ränneslöv  smed Christian Svensson o Johanna Nilsdt  1943-02-07 Ljunghällan Staffanstorp 1 Ränneslöv  1891-03-18 Ränneslöv Emelia Persdt 1871-04-27 Perstorp Ränneslöv  Per Svensson o Bina Carlsdt 1957-10-29 Ljunghällan Staffanstorp Ränneslöv Sömmerska Bina Paulina f. 1891-02-09 Perstorp  byggmästare Albert Leonard f. 1892-08-30 Staffanstorp 4  Emma Kristina f. 1894-04-25  Ruth Linnea f. 1896-03-22  snickare John Sigfrid f. 1898-01-22 Ålstorp 2  Judit f. 1900-06-16  Alma Brettine f. 1902-09-18  Hanna f. 1904-09-06  Bror Evald f. 1906-07-06  Ellen Teolinda f. 1908-06-16  snickare Karl Gösta f. 1910-12-15 Stäme  Tage Georg f.1913-02-15 Stäme  Maja Gurli f. 1915-04-26 Stäme  Per Herman Stig f. 1916-12-12 Stäme  Alma Valborg f. 1919-05-16 Stäme    MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Smedstorp Värestorp Erlandsson Magnus 1826-10-11 Perstorp, Ränneslöv  Erland Hansson o Kiersti Magnidt 1912-07-30 Ysby, Ysby v. 1849-04-09 Ränneslöv Kristina Carlsdt 1821-04-24 Vallberga Ränneslöv Carl Bergman o Britta Gudmundsdt  1899-12-10 Hov 2 Ysby Gunnhild f. 1855-12-30 Värestorp Skräddare i Smedstorp till 1857. Blev då åbo i Ränneslöv 5. Bodde inhyses i Brödåkra Ysby 1890. MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Staffanstorp Esbjörnsson Nils 1859-09-22 Trulstorp, Laholms slandsförsamling  Esbjörn Gudmundsson o Johanna Pålsdt  1922-04-01 Staffanstorp Ränneslöv v. 1886-04-24 Ränneslöv Elise Jönsdt 1862-03-10 Ränneslöv 7 Ränneslöv  Jöns Persson o Elna Pålsdt   Hedvig Elfrida f. 1887-10-07  Karl f. 1889-11-12  Ellen f. 1894-01-30  John Edvin f. 1897-10-13 d. 1925-07-20  Bror Alfons f. 1900-11-12 d. 1927-07-28 samtliga födda i Staffanstorp  Smedarbetare Anders Elof Andreasson f. 1874-03-07 Laholm o Otto Verner Rodricksson f. 1879-05-30 Veinge MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv 10 Gullberg Axel Edvard 1861-11-28 Malmö Caroli, Malmö Nils Gullberg, Elise Persdotter 1936-12-31 Gustaf Adolf, Helsingborg 1886-01-30 Karolina Kristiansdt  1857-04-15 Strövelstorp enl hfl Ausås Christian Jönsson, Petronella Larsdotter 1944-02-24 Helsingborgs Maria, Helsingborg Ellen Maria f. 1886-03-25 Ränneslöv 10 Från Ystad 1886-01-02 till Helsingborg 1886-10-21 MN                                                                                                                                                                                              
Målare i Kövlinge o Edenberga Hansson Ulin Nils 1862-02-23 Edenberga 2, Ränneslöv Hans Jönsson o Petronella Nilsdt 1941-11-06 Edenberga 2 Ränneslöv  1891-02-23 Ysby Inger Lena Persdt 1852-10-24 Kövlinge Ysby  Per Larsson o Johanna Svensdt 1940-02-19 Edenberga 2 Ränneslöv Anna f. 1891-04-22 Kövlinge d. 1891-07-07  Peter Hugo f. 1892-08-28 edenberga 2  Anna Hildur f. 1895-03-12 Edenberga 2  Ruth Ingeborg f. 1897-02-11 Edenberga 2   MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Värestorp Henriksson Per 1796-10-29 Rebbelberga, Rebbelberga Hindrick Pärsson, Boel Nilsdotter 1876-08-28 Värestorp Ränneslöv 1828-12-18 Våxtorp Johanna Mårtensdt  1799-03-03 Floalt Våxtorp Mårten Svensson o Ingiar Gudmundsdt 1852-03-10 Värestorp Ränneslöv Hans f. 1830-02-12 Christina f. 1837-06-03 båda i Värestorp   MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Stäme 1 Hellberg Anders 1819-04-07 Skoghuset, Norra Vram Nils Heljasson, Kiersti Truedsdotter 1908-03-01 Fattiggården Ränneslöv   Johanna Persdotter 1828-11-19 Åstorp 8,  Björnekulla Per Jönsson, Boel Erlandsdotter   Hälje f. 1852-10-10  Åstorp 9, Björnekulla, Christina f. 1855-12-15 Bonarp, Riseberga, Axel f. 1859-11-09 Bonarp, Riseberga, d. 1860-05-28, Nils Peter f. 1861-03-12 Bonarp, Riseberga Anders med familj flyttade från Riseberga till Vedby 1862, vidare till Landskrona 1865. Hustrun flyttade till Helsingör 1875 och samma år flyttade Christina till Köpenhamn. Anders var rymd redan 1868 och vistades då i Halmstad. Skrev sig där 1876. Han flyttade från Halmstad till Stäme 1878 med Nils Peter som sedan reste till Ameika. MN                                                                                                                                                                                              
Timmerman i Värestorps mölla o möllare i Oxhult Holmgren Siunne 1723    1779-10-29 Oxhult Hishult 1. 1751-04-01 Björnekulla                                2. 1767-09-20 Våxtorp 1 Pernilla Christiansdt Liljeström                        2 Kierstin Knutsdt  1. 1722-12-16 Björnekulla, Björnekulla 1. Christian Liljeström, 1. 1767-02-25 Värestorps mölla Ränneslöv  Pernilla f. 1751-11-24 Laholm  Christian f. 1753-09-22 Laholm d. 1754-01-28  Christian f. 1754-12-15 Laholm  Olena Christina f. 1756-05-07 Laholm,  Petronella f. 1760-02-03 Värestorp  Sven f. 1769-09-07 Oxhult d. 1774-10-16  Ulrich f. 1773-08-13 Oxhult d. 1774-10-17 Gesäll hos Påhl Thulin Ängelholm 1746-51. Från Engelholm till Laholm 127, 1751, till Värestorps mölla 1759. Timmerman o möllare i Oxhult från 1767. MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Perstorps säteri 1756 Ingvarsson  Per 1695-03-10 Sibbalt, Knäred Ingmar Nilsson, Kierstin Persdotter 1785-03-09, Kyrkhult 2, Knäred (hos sonen Sven) 1. 1740-11-09 Ränneslöv           2. 1756-09-06 Hishult 1. Sissa Pålsdotter           2. Bengta Håkansdotter 1.1722-11-22 Dansbygget, Hishult               2. 1724-01-21 Hishult, Hishult 2. Håkan Jonasson, Tora Johansdotter 1. 1755-03-25 Eket, Ränneslöv   2. 1771-11-21 Öhn, Knäred Olof f. 1743-09-05 Eket, Ränneslöv, Elna f. 1747-10-13 Ålstorp, Ränneslöv, Nilla f. 1754-11-23 Eket, Ränneslöv, Cissa f. 1757-08-30 Göstorpshult, Hishult, d 1757-10-03,  Ingierd f. 1762-08-24 Göstorpshult, Hishult, Tora? Från Eketsbygget till Ålstorp 3 sedan täckare på Perstorps säteri.Blev åbo på Göstorpshult 2 Hishult, till Bästhultabygget, Knäred 1765 MN                                                                                                                                                                                              
Toffelmakare i Edenberga 7 o Veinge Jansson Gustaf Adolf 1881-09-17 Nydal, Edenberga 8, Ränneslöv  Janne Nilsson o Christina Gunnesdt  1963-05-29 Skottorp Skummeslöv 1914-03-06 Ränneslöv Emma Isaksson 1890-07-09 Perstorp Ränneslöv Isak Nilsson o Petronella Jönsdt 1978-06-22 Skottorp Skummeslöv Göte Bertil f. 1914-09-22 Veinge  Bror Tore f. 1918-01-08 Veinge Assar Torvald f. 1919-12-24 Edenberga 7  Stina Gunborg f. 1926-07-06 Edenberga 7  Nils Åke f. 1930-09-25 Edenberga 7      MN                                                                                                                                                                                              
Sockensmed i Ränneslöv o Edenberga Jespersson  Nils 1850-12-21 Ljunghuset, Skummeslöv  Jesper Hansson o Boel Nilsdt 1834-12-11 Edenberga 6 Ränneslöv  1778-10-20 Ränneslöv Helena Wulff 1755-07-27 Klockaregården Ränneslöv  klockare Zackarias Wulff o Pernilla Svensdt 1829-10-23 Edenberga 6 Ränneslöv Ingri Brita f. 1779-02-05 Ränneslöv d. 1779-04-01  Samuel f. 1780-04-28 Ränneslöv  Jöns f. 1781-06-07 Edenberga d. 1781-08-08  Carl f. 1782-06-16 Edenberga d. 1782-08-14  Hans f. 1784-09-22 Edenberga  Jöns f. 1786-05-14 Edenberga d. 1786-07-29  Carl f. 1788-03-23 Edenberga d. 1788-03-29  Petter f. 1789-11-03 Edenberga d. 1790-10-13 Ingierd f. 1791-07-27 edenberga  Catarina f. 1792-11-09 Edenberga   MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Värestorp Johannesson Gustaf  1863-08-16 Värestorp, Ränneslöv  Johannes Larsson o Johanna Nilsdt    1888-11-29  Johanna Persdt 1858-08-02 Uddekulla Ysby Per Andersson o Ingrid Brita Nilsdt 1899-12-15 Värestorp Ränneslöv   till Laholm 1900 MN                                                                                                                                                                                              
Täckare i säteriet Perstorp o Värestorp Johansson Erik 1735-03-18, Ysby, Ysby Johan Nilsson, Karin Gudmundsdotter 1799-01-25 Perstorp, Ränneslöv 1765-10-20 Skummeslöv Anna Månsdt 1751-02-01 Skummeslöv Måns Jönsson, Tora Mattisdotter 1800-07-06 Perstorp, Ränneslöv Johan f. 1766-02-24 Perstorp d. 1766-05-16  Måns f. 1767-08-12 Perstorp d. 1767-08-26  Karin f. 1767-08-12 Perstorp  Nils f. 1769-04-13 Perstorp d. 1769-05-05  Måns f. 1771-06-01 Värestorp    MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Ålstorp Johansson Hulte Jacob 1827-09-22 Hultabygget, Ränneslöv Johan Bengtsson o Elna Pålsdt 1865-04-05 Flyhuset Ålstorp 5 Ränneslöv 1854-04-12 Ränneslöv Lovisa Larsdt  1829-11-12 Ålstorp 4 Ränneslöv Lars Svensson o Pernilla Larsdt  1922-04-10 Ålstorp 5 Ränneslöv Johanna f. 1854-06-15 d. 1868-11-20  Lotta f. 1856-08-22  Emilia f. 1860-03-06  Lars Peter f. 1862-11-20  Johan f. 1865-06-20 samtliga i Ålstorp   MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv Johansson Johan August 1867-04-25 Ränneslöv 1, Ränneslöv Johannes Nilsson, Ingrid Brita Olsdotter 1915-12-10 Ränneslöv 1, Ränneslöv  lyst 1901-07-14 Ysby Sömmerska Anna Kristina Nilsdt 1861-07-24 Hov 3, ysby Nils Larsson, Pernilla Nilsdotter     gifte sig aldrig MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare i Edenberga Johansson Ludvig 1864-08-30 Tunneberga,  Jonstorp Johannes Persson, Troen Pålsdotter  1950-12-22 Edenberga 5 Ränneslöv 1896-11-08 Ränneslöv Ida Charlotta Jönsdt  1875-03-11 Utvälinge Välinge  Jöns Jönsson o Kristina Jönsdt 1965-10-22 Edenberga 5 Ränneslöv Nanny Brittine f. 1897-09-20  Ester Leontine f. 1899-07-16  John Leonard f. 1901-09-21  Nils Valfrid f. 1904-11-08  Rut Ingeborg f. 1906-12-16 samtliga födda i Edenberga 5 Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Bockastensbygget Johansson Hulte Måns 1817-01-01 Hultabygget, Ränneslöv  Johan Bengtsson o Elna Pålsdt  1890-05-06 Flyhuset Ålstorp 5 Ränneslöv 1851-10-13 Ränneslöv Anna Catarina Persdotter  1821-09-11 Hunnestorp Östra Karup  Per Svensson o Pernilla månsdt 1871-10-19 Ålstorp 3 Ränneslöv Svante f. 1851-11-03  Peternilla f. 1856-10-11  Lotta f. 1859-09-20  samtliga födda i Perstorp Anna Catrinas barn Johanna f. 1846-05-17 o Neta f. 1849-03-20 d. 1868-09-20 MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Edenberga 2 Johansson Noak 1876-11-08 Odensjö       Emma Paulina Svensson  1875-01-23      Elsa Valborg f. 1905-01-23 Edenberga 2 Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Ålstorp 5 Johansson Hulte Per 1819-05-25 Hultabygget, Ränneslöv  Johan Bengtsson o Elna Pålsdt  1900-05-01 Fattighuset Ysby 1845 Ränneslöv Märtha Persdotter  1820-07-01     1854-07-29 Slätten Ysby Josphina f. 1846-07-03  Ränneslöv  Johan August f. 1848-10-05 Veinge  Sven f. 1850-07-01 Veinge   MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Edenberga Johansson Peter 1832-12-10 Långhult, Tåssjö Johannes Pålsson, Anna Persdotter 1902-11-11 Rebbelberga 1862-12-28 Ränneslöv Maria Elisabet Bergström  1839-04-28 Laholms stad  kopparslagare L C Bergström o Maria Mattsdt 1905-01-21 Rebbelberga Carl Viktor f. 1863-03-22 Edenberga 1  Axel Alfred f. 1865-06-09 Edenberga 5   Ränneslöv Från Tåssjö 1862, till Torpa 1865 MN                                                                                                                                                                                              
Muraregesäll i Nya torpet Värestorp Johansson Sven  1745-07-02 Ålstorp, Ränneslöv Johan Jespersson, Sissa Andersdotter 1812-04-14 Värestorp Ränneslöv 1768-01-01 Ränneslöv Elsa Carlsdotter 1740-04-07 Tormarp, Våxtorp Carl Svensson, Catharina Andersdotter 1800-04-29 Värestorp Ränneslöv Johanna f. 1768-07-05 d. 1768-08-03  Catarina f. 1769-07-11  Johanna f. 1771-11-01  Carl f. 1775-03-07 samtliga födda i Värestorp   MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv 1 Johansson Vilhelm 1879-02-17 Ränneslöv 1, Ränneslöv smed Johannes Nilsson o Ingrid Brita Olsdt  1958-04-19 Ränneslöv 1 Ränneslöv  1912-10-17 Ränneslöv Dina Charlotta Svensson 1880-02-06 Ahla Laholms lf  Nils Svensson o Helena Svensdt  1938-09-05 Ränneslöv 1 Ränneslöv Maja Valborg f. 1913-08-08  Ingrid Brittine Charlotta f. 1916-02-25  Nils Åke Vilhelm f. 1917-10-13  Bo Egron Lennart f. 1919-09-28  Tora Helena Margareta f. 1921-03-20  Karl Erik f. 1923-01-16  Lars Tore Ingvar f. 1925-04-26  samtliga födda i Ränneslöv 1 Sparbankskamrer och fjärdingsman MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Staffanstorp Jönsson Bengt   1762-11-22 Bonnarp, Laholms landsförsamling  Jöns Bengtsson o Elsa Svensdt 1817-04-19 Brohuset  Staffanstorp Ränneslöv  1790-12-12 Ränneslöv Anna Olofsdotter 1755-05-25 Ysby 3 Ysby  Olof Sefvedsson o Kiersti Assarsdt 1830-02-12 Brohuset Staffanstorp Ränneslöv Johanna f. 1792-07-01  Sven f. 1794-04-18  Kristina f. 1798-08-03  samtliga födda i Staffanstorp, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare i Ränneslöv  Jönsson Hans ca 1744   1814-01-22 Edenberga Torp, Ränneslöv 1764-09-09 Ränneslöv Johanna Bengtsdotter 1734-04-30 Edenberga, Rännerlöv Bengt Hansson, Ingar Jönsdotter Hvitt 1810-11-17 Edenberga, Räånneslöv Gunnel f. 1764-12-10  Bengt f. 1767-01-06 båda i Edenberga, Ränneslöv lärodräng Bengt  Karlsson 1761. Sockenskräddare 1764-1782 först i Edenberga sen  i Eketsbygget, till sist tillbaka till Edenberga där de dog. MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare i Vallberga Jönsson Henning Edvin 1875-09-19 Tvengstorp, Ausås  Nils Jönsson, Bengta Nilsdotter 1944-03-07 Böske, Grevie 1904-08-04 Emilia Charlotta Svensdotter 1877-11-12 Ränneslöv 2, Ränneslöv Sven Jönsson, Christina Jönsdotter 1962-09-25 Ängelsbäck, Grevie Ivar Hugo f. 1904-11-22  Erik Valdemar f. 1906-03-15 båda födda i Vallberga, Ränneslöv Till Grevie 1909 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Ränneslöv 1720-21 Jönsson Jöns                   Gångande skomakare, bodde på Nybygget. MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare i Vallberga Jönsson Nils 1844-01-03 Vipehuset, Ausås  Jöns Andersson, Johanna Olsdotter  1925-03-26 Vallberga Ränneslöv   Bengta Nilsdotter  1851-06-26 Tvengstorp, Ausås Nils Johansson, Anna Bengtsdotter 1932-12-18 Böske Grevie, begravd Ränneslöv Otto Albert f. 1872-09-17 Ausås, Johannes (Sandström) f. 1874-03-06 Munka Ljungby,  Henning Edvin f. 1875-09-19 Ausås, Nanna Germina f. 1880-03-23 Tjärby Från Eldsberga 1889. i Skummeslöv 1892-95, då åter till Vallberga MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Ränneslöv 1709 – ca 1726 Jönsson Per ca 1686   1739-01-28 Nybygget Ysby påskdagen 1723 Ysby Olug Nilsdotter ca 1693   1767-01-18 Nybygget Ränneslöv Per f. 1730-12-25 d. 1731-11-07  Per f. 1734-12-12 båda på Nybygget Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Ränneslöv 7 Jönsson  Per 1833-06-28 Hafvahus, Tåssjö Jöns Olsson, Elna Assarsdotter 1922-10-19 Ränneslöv 1 Ränneslöv 1859-05-20 Lena Andersdotter  1835-05-29 Fladalt, Våxtorp Anders Sörensson, Ingrid Nilsdotter 1910-07-04 Ränneslöv 1 Ränneslöv Johan Peter f. 1860-04-16  August f. 1863-12-12  Elise f. 1865-07-29 samtliga födda i Ränneslöv 7 Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Värestorp Jönsson Sven  1845-08-08 Värestorp, Ränneslöv Jöns Nilsson, Lucia Åkesdotter 1821-06-22 Ränneslöv, Ränneslöv 1770-05-06 Ränneslöv Bengta Jönsdotter 1749-03-17 Tormarp, Våxtorp Jöns Eskilsson, Ingeborg Larsdotter 1801-08-13 Värestorp Ränneslöv Ingebor f. 1772-12-20, Sissela f. 1775-06-02, Nils f. 1778-04-27, Jöns f. 1880-06-13, Pernilla f. 1783-03-11, Johanna f. 1784-06-08, Hindrik f. 1788-08-26 alla födda i Värestorp Ränneslövs socken. Lärodräng hos Lars Jönsson fr 1761 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Ränneslöv Jönsson Lars ca 1734   1804-06-11 Ränneslöv, Ränneslöv 1770-11-23 Ränneslöv Ingegerd Knutsdotter 1740-07-04 Ränneslöv, Ränneslöv Knut Persson, Kiersti Erlandsdotter 1786-04-30 Ränneslöv, Ränneslöv Sissa f. 1771-11-01 Ränneslöv, Pehr f. 1773-03-13 Ränneslöv Från Snöstorp 1757 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare 1769-1770, sedan möllare i Värestorp Persson Lars ca 1729   1785-08-02 Värestorps mölla, Ränneslöv   Kirstin Hansdotter 1740-10-05 Ränneslöv, Ränneslöv Hans Persson Kierstin Jönsdotter 1785-07-08 Värestorps mölla, Ränneslöv Johanna ? Nils f. 1771-04-28  d. 1771-04-28 , Botilla f. 1772-04-22 , Per f. 1773-04- 29 , Pernilla f. 1774-10-25, Helena f. 1779-04-15 d. 1774-04-25 Alla födda i Värestorps mölla Ränneslövs socken, utom Johanna.   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Hishult till giftermålet sedan i Staffanstorp Mattisson Per 1743-11-06 Staffanstorp, Ränneslöv Mattis Gunnesson, Anna Persdotter 1817-04-08 Staffanstorp, Ränneslöv 1765-04-08 Ränneslöv Pernilla Mattisdotter  1740-01-25 Staffanstorp, Ränneslöv Mattis Persson, Kierstin Assarsdotter 1819-01-01 Staffanstorp, Ränneslöv Gunnil och Bengt älds enl mantalslängdt, ej i födelseboken. Mattis f. 1766-02-18, Nils f. 1769-05-04, Gunne, f. 1771-03-22 (res sold 92) Assar f. 1774-02-06, Hans f. 1777-12-30, Anna Catharina f. 1880-09-01, Erland f. 1883-07-15. Alla födda i Staffanstorp Per var surbent, dvs hade bensår MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Pålsson Jöns 1732-10-15 Vallberga, Ränneslöv Pål Eskilsson, Bengta Åkesdotter 1811-09-11 Ljunghuset, Ränneslöv 1764-12-28 Våxtorp Johanna Nilsdotter 1744-01-22 Tormarp, Våxtorp Nils Jönsson, Kirstin Nilsdotter   Malena f. 1766-06-04 Per Arvids hus, Våxtorp, d. 1771-02-17 Tormarps hus, Våxtorp, Malena f. 1772-05-14, Petronella f. 1775-05-03 d. 1777-02-31, Magnus f. 1778-07-27 d. 1778-12-22, Bengta f. 1780-02-13, Malena f. 1785-03-23, d- 1787-03-24. Alla de 5 sista barnen födda i Ljunghuset, Ränneslöv Sockenskräddare från ca 1769 i Ljunghuset under Prästgården, Ränneslöv MN                                                                                                                                                                                              
Smidesarbetare Karlsson Nils Johan 1873-06-16 Ränneslöv, Ränneslöv smed Karl Peter Nilsson, Kristina Borg 1938-03-14 Ränneslöv 8, Ränneslöv 1895-11-22 Ränneslöv skild 1921-12-19 Emma Charlotta Nilsdotter  1875-10-03 Kövlinge, Ysby Nils Persson, Elna Nilsdotter 1941-10-22 Båstad Ruth f. 1896-03-19 Ränneslöv 8, Carl Nikanor f. 1897-09-30 Ränneslöv 8 Nils Johan flyttade 1921 till Ränneslöv och blev skrothandlare MN                                                                                                                                                                                              
Toffelmakare i Edenberga  Karlsson Nils Peter 1876-04-10 Ränneslöv 3, Ränneslöv Carl Peter Svensson, Emma Nilsdotter 1960-11-24 Soldal, Ränneslöv   Emma Nilsdotter 1879-12-15 Ysby gård, Ysby Nils Jönsson, Elsa Lena Svensdotter 1961-04-18 Soldal, Ränneslöv Gunnar Roland f. 1905-08-09 Edenberga 12, Elsa Paulina f. 1909-04-06 Edenberga 6, Nils Verner f. 1912-08-26 Edenberga 6 d. 1912-08-28 Edenberga. Alla födda i Ränneslövs socken   MN                                                                                                                                                                                              
Smedgesäll i Staffanstorp 1887-89 Landgren Nils 1858-07-27 Östraby 3, Östraby Jöns Peter Jönsson, Ingar Jönsdotter 1934-06-23 1. 1887-03-04 Ränneslöv,       2. 1901-09-07 S. Unnaryd 1. Johanna Maria Nilsdotter                          2. Karolina Larsdotter 1. 1864-10-27 Skintaby Harplinge                   2. 1873-05-06 Södra Säfsås, S. Unnaryd 1. Nils Eliasson, Agneta Helena Jönsdotter             2. Lars Hansson, Christina Andersdotter 1. 1895-02-17 Ormhult, Vrå        2. 1954-07-09 Nittebo, Färgaryd Klara 1887-10-11 f. Våxtorp, Hertha f. 1889-02-15 Västra Karup, Nils Erik, 1890-12-23 Torup, Carl Eugen 1892 -11-05 Halmstad, d. 1895-01-25, Ida f. 1895-02-17 , d. 1895-02-17 Ormhult, Vrå, Karl f. 1902-08-13 S. Unnaryd, Linnea f. 1904-06-17 S. Unnaryd, Marta f. 1906-03-13 S. Unnaryd, Arvid 1908-04-20 S. Unnaryd, Ingrid f. 1910-05-19 S. Unnaryd, Lilly f. 1912-05-08 S. Unnaryd, d. 1912-05 17, Ellen f. 1912-05-08 S. Unnaryd 1858-1881 Östraby, 1881-1901Vrå, 1883 Äsphult,  1893 Halmstad, Från Vrå 1900 till  S. Unnaryd, 1913 till Långaryd MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Ränneslöv Larsson Lars Peter 1843-09-27 Laholm Lars Peter Jönsson, Pella Johansdotter 1919-09-02 Ränneslöv 10, Ränneslöv ogift           Skomakardräng i By till1875 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Larsson Nils 1764-04-02 Skåralyckan, Steninge båtsm. Lars Norrman, Margareta Persdotter 1844-03-10 Ålstorp 3, Ränneslöv   Helena Hansdotter 1765-11-15 Ränneslöv, Ränneslöv Hans Henningsson, Helena Nilsdotter 1836-01-10 Ålstorp 3, Ränneslöv Hans f.1788-08-30 Ränneslöv, Lars f. 1791-11-14 Ränneslöv, Maria f. 1794-11-20 Ränneslöv, Ingri Brita f. 1797-08-14 Ränneslöv d. 1802-09-10, Peternilla f. 1800-08-01 Ränneslöv d. 1803-05-14, Per f- 1806-05-10 Ränneslöv d. 1806-09-22. Alla födda i Ränneslövs socken.   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare i Ränneslöv Larsson Nils       ca 1702         Johan f. ca 1702 d. 1707-12-15, Hans f. 1706-03-28, Gunnel f. 1709-08-22, Johan f. 1713-09-06 Alla barnen födda i Ränneslöv, kanske fler i Laholm  Sockenskräddare i Ränneslöv 1705-1714.Var bonde i Laholm. Hustrun bodde i Laholm. Enkl 1707, hustrun eländig 1714 MN                                                                                                                                                                                              
Smed  Perstorp Larsson Nils Peter 1827-01-01 Beateberg, Våxtorp Lars Åkesson, Anna Gudmundsdotter 1913-05-14 Perstorp, Ränneslöv 1. 1855-10-20 Våxtorp   2. 1879-02-21 1. Anna Stina Johannesdotter                 2. Christina Jönsdotter Fredh 1. 1833-03-02 Armbandet, Våxtorp          2. 1835-03-13 Gosterbygget, Ysby 1. Johannes Carlsson, Gunilla Cecilia Hansdotter 2. Jöns persson, Pernilla Carlsdotter 1. 1872-04-14 Perstorp, Ränneslöv            2. Hov 2, Ysby August f. 1757-03-20 Knäringshus, Våxtorp, Carl Ludvig f. 1859-04-13 Knäringshus Våxtorp, Alfred f. 1861-06-06 Knäringshus, Våxtorp, Johan Anton f. 1863-10-13 Perstorp, Ränneslöv, Carolina f. 1866-08-01 Perstorp, Ränneslöv, Emelia f. 1872-04-12 Perstorp, Ränneslöv Smed Edenberga 2 vid vigseln. Från Våxtorp 1861 till Kullen Perstorp MN                                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                         
Smed Värestorp o Hishult Lindqvist Berndt Albin 1847-03-01 Värestorp, Ränneslöv Nils Lindqvist, Elna Larsdotter 1920-02-17 Stubbhult 2, Hishult 1871-03-17 Ränneslöv Gustafva Gudmundsdotter 1845-01-18 Mittahus, Hishult Gudmund Bengtsson, Talena Gudmundsdotter 1929-05-26 Stubbhult 2, Hishult Neta f. 1872-07-21 Ågård, Johanna f. 1874-04-22 Ågård, Nils Martin f. 1876-11-10 Ågård, Agneta f. 1879-05-12 Ågård, Nils Peter f. 1881-12-20 Ågård, Nils Peter f. 1885-07-18 Ågård, Hishult Smed Värestorp till 1872, till Hishult och senare Ågård Hishult.  MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Ränneslöv Lindqvist Hans Peter 1829-02-23 Snickarehuset, Skummeslöv Johannes Lindqvist, Gustafva Concordia Hallström 1883-02-18 Ränneslöv 2, Ränneslöv 1864-07-02 Hishult Catharina Torkelsdotter 1834-05-11 Stubbhult, Hishult Torkel Nisson, Stina Jönsdotter 1898-02-01 Ränneslöv 2, Ränneslöv Carl Gottfrid f. 1864-10-25, Johan Edvard f. 1866-07-06, Frans Adolf f. 1868-08-27, Johan f. 1870-09-25, Theodor f. 1872-11-29 Alla födda i Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare i Edenbega Ljungbäck Carl 1822-01-28 Ögglunda, Varnhem Inger Larsdotter (oä) 1904-03-12 Edenberga 13, Ränneslöv   Karna Bengtsdotter 1829-12-30 Höja?   1897-05-08 Edenberga 13, Ränneslöv Maria Lovisa f. 1856-02-27 Våxtorp, Carl Ludvig f. 1859-08-27 Våxtorp   MN                                                                                                                                                                                              
Häradsmurmäster och häradstimmerman efter 1774 Lundgren Mattias ca 1740   1773-03-13 Värestorp, Ränneslöv 1762-06-02 Ränneslöv Kerstin Hansdotter Gren 1740-01-01 Ränneslöv, Ränneslöv Hans Gren, Bengta Jönsdotter   Carl f. 1763-01-13 Ränneslöv, d. 1774 -10-18, Gunnel f. ca 1765, Nils Peter f. 1766-12-05 Värestorp, Ingierd f. 1768-12-18 Ränneslöv, Hans f. 1771-06-17 Värestorps mölla, Mattis f. 1773-12-09 Värestorp, d 1774-05-13 Mattis flyttade in från Laholm MN                                                                                                                                                                                              
Toffelmakare Magnusson Karl Alfred 1874-02-14 Yllevad, Våxtorp Magnus Nilsson, Pernilla Knutsdotter 1948-10-01 Malen, Båstad 1894-02-14 Greta Augusta Kristiansdotter 1875-10-11 Simontorp, Hjärnarp Christian Nilsson, Helena Jönsdotter 1958-03-07 Borgen, Båstad Ellen Teresia f. 1896-07-23 By, Berta Valborg f. 1899-03-20 By, Hjalmar Reinhold f. 1906-10-05 By 3, Marta Leontine f. 1909-05-06 By, Torsten Daniel f. 1912-12-30 Stäme 1 alla i Ränneslövs socken Makarna flyttade 1929-10-25 till Båstad men är begravda i Ränneslöv MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Värestorp och Edenberga Nilsson Andreas 1831-11-21 Vallberga, Ränneslöv Nils Nilsson, Stina Andersdotter 1868-03-07 Edenberga 1, Ränneslöv 1853-07-15 Ränneslöv Bothilda Persdotter 1823-11-04 Ränneslöv, Ränneslpöv Per Svensson, Olena Svensdotter 1906-02-12 Edenberga 4, Ränneslöv Neta f. 1855-03 18 Värestorp, Anna Christina f. 1858-03 16, Edenberga, Christina 1867-02 24 Edenberga, alla i Ränneslövs socken Smed i Värestorp och i Smedjan vid Möllan i Edenberga samt i Bäckatorp, Edenberga MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Ränneslöv Nilsson Otterdahl August 1859-04-05 Ränneslöv, Ränneslöv Nils Otterdahl, Ingrid Bengtsdotter 1931-02-09 Vallberga, Ränneslöv   Kristina Carlsdotter 1857-11-04 Daggarp 4, Tjärby Carl Andersson, Kierstin Mårtensdotter 1938-02-05 Ålderdomshemmet, Ränneslöv fosterson Carl Gottfrid Andersson f. 1891-05.-21 Ränneslöv Från Halmstad till Vallberga 1921 MN                                                                                                                                                                                              
Byggmästare Nilsson August 1866-03-01 Ränneslöv 10, Ränneslöv Nils Persson, Peternilla Olsdotter 1944-12-18 Ränneslöv 4, Ränneslöv 1901-08-13 Ränneslöv Elise Bengtsdotter 1867-05-11 Ränneslöv 4, Ränneslöv Bengt Svensson, Anna Hansdotter 1951-02-05 Ränneslöv 4, Ränneslöv Anna Elisabet f. 1902-07-27 Ränneslöv 2, d. 1902-07-29, Marta Gunborg f. 1902-07-27 Ränneslöv 2. Anna Elisabet f. 1904-01-16 Ränneslöv 2, Ebba Alexandra f. 1905-08-30 Ränneslöv 2, Ragnar f. 1906-12-26 Ränneslöv 2, Anna Valborg f. 1908-06-24 Ränneslöv 4, Knut Valdemar f. 1910-06-24 Ränneslöv 4 Byggmästare i Ränneslöv 2 och sedan hemmansägare i Ränneslöv 4 MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Edenberga Nilsson Axel 1873-05-29 Edenberga 5, Ränneslöv Nils Jönsson, Petronella Andersdotter 1948-12-24 Edenberga 5, Ränneslöv 1895-07-07 Ränneslöv Anna Elise Jacobina Jönsdotter 1872-04-07 Thimsfors, Markaryd Jöns Jacobsson, Kristina Jönsdotter 1934-08-06 Edenberga 5, Ränneslöv Annie Maria f. 1896-08-19, Olga Martina f. 1897-09-14, Bror Ivar f. 1899-12-02, Nils Verner f. 1902-01-19, Karin f. 1904-04-03, Karl f. 1906-12-21, Gunnar f. 1908-12-18, Folke Sigvard f. 1911-07-14. Alla födda i Edenberga 5, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Nilsson Carl                 Från Skummeslöv 2 1755, till Inspectoren vid Stenkolsbruket Carslösa socken Malmöhus län   MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Vallberga Nilsson Carl 1862-02-06 Ysby 1, Ysby Nils Bengtsson, Peternilla Jönsdotter 1922-11-04 Vallberga, Ränneslöv 1907-09-01 Karolina Olsson 1866-03-15 Mellby, Laholm Kustvakt Nils Peter Olsson, Elna Bengtsdotter 1958-01-24 Ränneslöv 1, Ränneslöv     MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Stäme Nilsson Carl Edvard 1885-02-23 Våxtorps by, Våxtorp Johan Peter Nilsson, Petronella Persdotter 1962-10-03 Stäme 3, Ränneslöv ogift           Bodde tillsammans med sina ogifta systrar Elin och Emma MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Ränneslöv Nilsson Carl Peter 1850-10-06 Böske, Grevie smed Nils Jonsson, Gunilla Persdotter 1916-05-26 Ränneslöv 8, Ränneslöv 1872-05-29 Christina Borg 1849-05 24 Danielsborg, Kyrkogården, Verjesbyn, Hjernarp Husar Carl Johan Borg, Sissela Hansdotter 1927-06-25 Ränneslöv 8, Ränneslöv Nils Johan f. 1873-06-16 (smed), Vilhelm f. 1874-07-23, Alfrid f. 1876-11-05, Gustaf Anton f. 1883-02-06 (skräddare), Ida Alfrida f. 1886-06-02, Hilding Ferdinand f. 1887-09-30, alla födda i Ränneslöv 8, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Smed i Staffanstorp, Enslöv mm Nilsson Hoffman Gustaf Emanuel 1856-11-06 Lunds stad   1940-10-30 Våxtorp 9, Våxtorp 1. 1885-07-05 Ränneslöv 2. 1923-01-08 1. Peternilla Persdotter     2. Betty Persson 1. 1850-09-10 Värestorp, Ränneslöv                    2.  1893-06-01 Veinge men skriven i Gryshult, Hinneryd 1. Per Staffansson, Bothilda Jönsdotter 2. (oä) Anna Katarina Bengtsdotter 1. 1892-01-25 Staffanstorp, Ränneslöv                              2. 1949-11-04 Örgryte Göteborgs stad Vilhelmina f. 1885-04-06 Värestorp, Ränneslöv, Maria f. 1887-05-04 Staffanstorp, Ränneslöv, Hjalmar f. 1888-08-13 Staffanstorp, Ränneslöv, Nils f. 1890-11-13 Staffanstorp, Ränneslöv, Erik Bertil Gerhard f. 1923-04-18 Halmstad, Elsa Ingeborg f. 1926-04-30 Våxtorp Flyttade 1894 som änkling till Hamneda med sina tre och första hustruns två barn. Kom från Enslöv 1924 till Våxtorp MN                                                                                                                                                                                              
Snickare i Edenberga  Nilsson Gottfrid 1878-07-07 Edenberga 4, Ränneslöv Nils Christian Svensson, Johanna Nilsdotter 1931-08-19 Edenberga 4, Ränneslöv 1902-11-15 Ränneslöv Hilda Amanda Persson 1882-03-06 Hov 2, Ysby Per Olofsson, Pernilla Johansdotter 1956-07-12 Vallberga 3, Ränneslöv Gunhild f. 1903-01-09 Värestorp d. 1903-02-22, Gunhild Franciska f. 1904-01-14 Edenberga 3, Hanna Ingeborg f. 1905-09-22 Edenberga 3, Ivar Torsten f. 1907-10-25 Edenberga 3, Gösta Ragnar f. 1909-11-29 Edenberga 3, Elsa Valborg f. 1914-01-03 Edenberga 4, Nils Åke f. 1919-08 14 Edenberga 4. Alla i Ränneslövs socken   MN                                                                                                                                                                                              
Murare Ålstorp Nilsson Hans 1817-12-08 Junlihus, Össjö   1896-06-07 Ålstorp 2, Ränneslöv 1849-08-12 Ränneslöv Bengta Carlsdotter 1812-01-31 Raus?   1894-02-22 Ålstorp 2, Ränneslöv Lars Peter f. 1850-04 -04 Ålstorp, Sven Peter f. 1852-07-08 Ålstorp, Johan f 1855-12-06 Ålstorp 2, alla i Ränneslövs socken   MN                                                                                                                                                                                              
Murare Ränneslöv Nilsson Vennersten  Hans Peter       1747-01-11 Ysby Pernilla Olsdotter fr Värestorp           MN                                                                                                                                                                                              
Sömmerska Staffanstorp Nilsson Hedvig Elfrida 1887-10-07 Staffanstorp, Ränneslöv Nils Esbjörnsson, Elise Jönsdotter 1959-11-14 Lilla Tjärby, Laholms landsförsamling ogift             MN                                                                                                                                                                                              
Snickare Vallberga Nilsson Hendrik 1872-12-16 Vallberga 1, Ränneslöv Nils Persson, Ingrid Johansdotter 1959-01-10 Falkenberg 1909-04-25 Ysby Augusta Pamp 1873-02-07 Hov 1, Ysby Jkarl Johansson Pamp, Petronella Jönsdotter 1946-02-01 Falkenberg Ellen Gunborg f. 1910-07-06 Kövlinge Ysby Till Falkenberg 1915 MN                                                                                                                                                                                              
Smed Våxtorp och Stäme Nilsson Johan Peter 1854-03-25 Kittebygget, Hasslöv Nils Svensson, Elsa Johansdotter 1931-07-14 Stäme 3, Ränneslöv 1882-04-04 Hasslöv Petronilla Persdotter 1852-01-26 Trosfälle, Hasslöv Per Svensson, Ingjerd Nilsdotter 1911-11-23 Stäme 3, Ränneslöv (smed) Carl Edvard f. 1885-02-23 Våxtorp 9, Emma Nathalia f. 1887-12-25 Våxtorp 9, Elin Maria f. 1891-07-09 Våxtorp 9, Alla i Våxtorps socken Från Våxtorp 9 till Edenberga 10, 1900, samma år till Stäme 3 MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare Vallberga Sandström Johannes 1874-03-06 Munka Ljungby                 Till Förslöv 1899 MN                                                                                                                                                                                              
Smed Ränneslöv Nilsson Johannes 1833-09-04 Eglan, Våxtorp Nils Jönsson, Johanna Olsdotter 1911-05-24 Ränneslöv 1, Ränneslöv 1864-12-29 Ränneslöv Ingrid Brita Olsdotter 1837-03-05 Norråshuset, Edenberga, Ränneslöv Ola Nilsson, Bengta Mattisdotter 1923-08-31 Ränneslöv 1, Ränneslöv Neta f. 1865-11-16, Johan August f. 1867-04-25, Karl f. 1870-03-09, Nils Peter f. 1872-10-28, Selma f. 1875-03-05, (smed) Vilhelm f. 1879-02-17. Alla födda i Ränneslöv 1, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Nilsson Lars 1731-11-08 Ålstorp, Ränneslöv Nils Persson, Olu Lassasdotter 1811-02-23 Edenberga, Ränneslöv 1761-01-25 Ränneslöv Elna Nilsdotter 1740-01-14 Edenberga, Ränneslöv Nils Larsson, Kierstin Larsdotter 1818-10-13 Edenberga, Ränneslöv Nils, f. 1761-09-09, Karna f. 1765-02-04, Bengta f. 1769-03-10, d. 1769-05-09, Bengt f. 1771-06-02, Sven f. 1775-02-18, d. 1778-12-29. Alla födda i Edenberga, Ränneslöv Sockenskräddare från 1756, kom då från Christianstads tegelbruk. Stadt bruk på Edenberga 1 1760. MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Edenberga Nilsson Granstedt Måns 1837-08-21 Staffanstorp, Ränneslöv rotebåtsman Nils Gråberg, Gunhild Hansdotter 1964-03-24 Edenberga 4, Ränneslöv   Anna Stina Nilsdotter 1837-05-20 Ekesunna, Våxtorp Nils Bengtsson, Hohanna Christensdotter 1894-05-21 Edenberga 5, Ränneslöv Cecilia, f. 1861-12-08 Bastena, Våxtorp, d. 1867-12-08, Nils Peter f. 1862-08-28 Edenberga 4, Ränneslöv, Neta f. 1864-01-31 Edenberga 4, Ränneslöv Bodde i sandstuga under Edenberga 4 MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Ålstorp o Ränneslöv  Nilsson Otterdahl Nils Peter 1850-01-06 Vårbjär, Ålstorp, Ränneslöv Nils Otterdahl, Ingrid Bengtsdotter 1929-04-29 Ränneslöv 2, Ränneslöv 1874-12-29 Ränneslöv Pernilla Svensdotter 1851-01-06 Edenberga 1, Ränneslöv Sven Persson, Kristina Svensdotter 1924-06-01 Ränneslöv 1, Ränneslöv inga barn Från Ålstorp till Ränneslöv 1880S MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Värestorp o Ränneslöv Nilsson Per 1798-10-03 Brödåkra, Ysby Nils Persson, Kiersti Jönsdotter 1887-11-28 Ränneslöv 2, Ränneslöv 1. 1831-06-16 Ränneslöv 2. 1834-03-21 Ränneslöv 1. Bengta Larsdotter         2. Elsa Svensdotter 1. 1804-01 14 Staffanstorp, Ränneslöv   2. 1809-07-05 Laxvik, Eldaberga 1. Lars Bengtsson, Anna Larsdotter                   2. Sven Persson, Pernilla Arfvidsdotter 1. 1831-10-05 Ränneslöv, Ränneslöv                               2. 1885-03-07 Ränneslöv 2, Ränneslöv Bengt f. 1831-10-?? Ränneslöv d. 1831-10-16, Petternilla f. 1935-01-22 Ränneslöv, Britta f. 1836-05-21 Ränneslöv, Jöns Peter f. 1838-01-24 Smedstorp, Värestorp, Stina f. 1840-04-27 Värestorp, Nils f. 1842-05-02 Värestorp, Andreas f. 1844-04-26 Ränneslöv 2, Erland f. 1846-10-20 Ränneslöv 2 d. 1847-05-09, Johanna f. 1848-10-09 Ränneslöv 2 , Alla födda i Ränneslövs socken   MN                                                                                                                                                                                              
Snickare Edenberga Nilsson Peter 1827-02-12 Stoby??   1910-10-27 Förslöv 3, Förslöv 1.                                     2. 1890-05-24 1.Maria Christensdotter                                 2. Anna Larsdotter 1.1825-06-15 Vinslöv?                     2.1843-09-27 Muggarp, Hov 1. ?                              2. Lars Peter Jönsson, Kjersti Persdotter 1. 1889-09-09 Edenberga 10, Ränneslöv,                    2. 1912-02-06 Förslöv 3, Förslöv Bothilda f. 1861-05 27 d. 1868-06-03, Johanna f. 1863-01-30 Skummeslöv d. 1868-06-10, Carl August f. 1865-07-24 Menlösa, Våxtorp d. 1868-06-05. Alla tre barnen dog inom en vecka i sharlakansfeber Från Våxtorp till Värestorp 1866, till Edenberga 10 1867. Till Östra Karup 1897 och i Förslöv finns paret år 1900. MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv Nilsson Sven                   Sockenskräddare 1714-1718 Rymd 1718, sägs vara på tröskning i Skåne MN                                                                                                                                                                                              
Vagnmakare Ränneslöv Nilsson Vilhelm 1874-07-30 Ränneslöv 8, Ränneslöv Carl A Nilsson, Christina Borg 1914-05-16 Ränneslöv 8, Ränneslöv 1899-08-13 Ränneslöv Kristina Nilsdotter 1877-12-16 Hallavara, Hov Nils Larsson, Petronella Bengtsdotter 1948-07-27 Kristineborg 1, Ränneslöv, Ränneslöv Anna Vilhelmina f. 1900-06-12, Ebba Ingeborg f. 1904-04-09, Karl Ragnar f. 1906-07-24, Nils Yngve f.1909-07-20, Sven Gösta f. 1912-03-02, Maja Valborg f. 1913-08-08. Alla födda i Ränneslöv 8, Ränneslöv Vagnmakare i Ränneslöv 8 MN                                                                                                                                                                                              
Smedgesäll Ränneslöv Nordström Petter         Greta (Margareta) Månsdotter 1748-11-23 Husen, Skummeslöv Måns Ladufogde, Tora Mattisdotter   Margareta f. 1771-03-14 d. 1771-04-17 Ljunghuset, Ränneslöv, Maria f. 1772-04-01 Tormarps hus, Våxtorp d. 1772-04-10 Smedgesäll 1770-71 i Ljunghuset under Prästgården, Ränneslöv, smed i Tormarp, Våxtorp 1772 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Staffanstorp Olofsson Carl 1757-07-27 Ljunghuset, Ränneslöv Olof Carlsson, Ingierd Persdotter 1828-05-18 By, Ränneslöv 1781-06-04 Ysby Elna Nilsdotter 1752-09-24 Hjörnered, Ysby Nils Persson, Boel Svensdotter 1820-02-03 Staffanstorp, Ränneslöv Olof f. 1782-02-25 d. 1804-11-10, Botilla f. 1784-11-22, Nils f. 1787-11-04, Ingierd f. 1790-10-08, Pernilla f. 1793-05-06 d. 1816-10-10, Katarina f. 1796-07-24 Alla födda i Staffanstorp   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Våxtorp o Ålstorp Bengtsson Christen 1800-01-31 Smedhult, Fagerhult Bengt Jönsson, Ingier Christensdotter 1828-10-08 Ålstorp 1, Ålstorp 1826-12-03 Våxtorp Boel Knutsdotter 1804-07-23 Eket, Våxtorp Knut Jönsson, Bengta Pålsdotter 1844-05-17 Ålstorp 1, Ränneslöv Bengt Peter 1827-12-09 Ålstorp 1, Ränneslöv Sockenskomakare i Våxtorp före vigseln MN                                                                                                                                                                                              
Smedmästare Larsson Abdon 1883-08-19 Hov 1, Ysby Anders Larsson, Elsa Brita Pålsdotter 1966-10-20 Edenberga 9, Ränneslöv 1913-07-02 Hilda Karlsson 1884-07-14 Tönnersa, Eldsberga Karl Nilsson, Kristina Larsdotter 1961-06-09 Edenberga 9, Ränneslöv Nils Henry f. 1922-08-17 Edenberga 9, Ränneslöv Smedlärling Axel Hugo Bengtsson f. 1905-10-29 Ränneslöv, 1920-24 då till Ysby MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare i Edenberga o Ränneslöv Olofsson Karl Hilding 1896-07-15 Edenberga 3, Ränneslöv Olof Svensson, Elise Petersdotter 1918-10-27 Edenberga 4, Ränneslöv               MN                                                                                                                                                                                              
Sockensmed i Ränneslöv Olofsson Lars 1757-03-26 Tormarp, Våxtorp Ola Larsson, Karin Jönsdotter 1810-07-10 Tormarps hus, Våxtorp 1780-10-08 Våxtorp Ingier Jönsdotter 1760-11-14 Kållebeckstorp, Våxtorp Jöns Hansson, Elsa Jönsdotter 1831-04-04 Tormarp, Våxtorp Jöns f. 1780-11-09, Lars f. 1781-09-28, Jöns f. 1784-02-27 Elsa f. 1786-10-10 d. 1800-04-25, Bengta f. 1788-11-13, Anna f. 1791-03-09, Nils f. 1793-11-07, Ola f. 1796-11-02, Elsa f. 1800-05-02. Alla födda i Ränneslöv, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare Vallberga Olsson Anton Julius 1884-06-29 Hunnestorp 1, Östra karup Olof Persson, Christina Nilsdotter 1983-02-23 Lindhaga, Ängelholm 1908-09-11 Gerda Emelia Persson 1886-07-15 Markaryd   1943-04-21 Ängelholm Helga Linnea f. 1909-03-04 Vallberga, Ränneslöv  Till Strövelstorp 1909 MN                                                                                                                                                                                              
Korgmakare Stäme Olsson Nils 1839-07-29 Löberöd, Hammarlunda Ola Jönsson, Kjersti Olasdotter 1915-10-07 Stäme 1, Ränneslöv 1872-06-14 Johanna Maria Andreasdotter 1840-04-07 Vrå   1922-12-18 Stäme 4, Ränneslöv Frans Oskar f. 1872-01-12 Hishult   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Olsson Påhl                   Från 1731 i Laholm. Båda troligen döda 1737-04-24 Laholm MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Edenberga o Ålstorp Otterdahl Nils 1815-04-04 Knäred, Knäred Nils Otterdahl, Bengta Ebbesdotter 1897-12-19 Ålstorp 1, Ålstorp 1837-10-20 Ränneslöv Ingrid Bengtsdotter 1817-06-26 Värestorp, Ränneslöv Bengt Bengtsson, Pernilla Nilsdotter 1894-05-17 Ålstorp 1, Ränneslöv Beata f. 1837-12-13 Värestorp, Bina f. 1841-09-09 Sandvad, Edenberga, Christina f. 1844-10-18 Eandvad, Edenberga, Petronella f. 1847-06-04 Vårbjär, Ålstorp, Nils Peter f. 1850-01-06 Vårbjär, Ålstorp, Bengt f. 1853-02-23 Vårbjär, Ålstorp, Johanna f. 1856-01-24 Ålstorp 1, August f. 1859-04-05 Ålstorp 1. Alla födda i Ränneslövs socken.   MN                                                                                                                                                                                              
Smed Ränneslöv Pamp Bengt 1804-10-01 Smedjehuset, Skummeslöv Smed Anders Pamp, Kiersti Bengtsdotter 1893-01-24 Ränneslöv 2, Ränneslöv 1827-10-21 Skummeslöv Kristina Nilsdotter 1804-11-02 Skummeslöv, Skummeslöv Nils Pärsson, Stina Maria Olofsdotter 1890-06-10 Ränneslöv 2, Ränneslöv Anders f. 1829-02-16 Smedhuset, Skummeslöv, Nils Petter f. 1832-11-18, d. 1842-12-16, Magnus f. 1835-01-26 Värestorp, Ränneslöv, Kristian f. 1837-09-27 Åhus, Ränneslöv 1, Ränneslöv, Tilda f. 1840-05-23 Åhus, Ränneslöv 1, Ränneslöv, Bengta f. 1842-11-21 Åhus, Ränneslöv, Ränneslöv, Nils Petter f. 1845-09-06 Åhus, Ränneslöv, Ränneslöv, Erland f. 1848-08-28 Ränneslöv 2, Ränneslöv Smed Åhuset, Ränneslöv MN                                                                                                                                                                                              
Smed Edenberga Pamp Carl 1858-05-22 Ränneslöv 3, Ränneslöv Kristian Bengtsson Pamp, Helena Pihlgren 1887-01-08 Edenberga 2, Ränneslöv 1883-12-28 Johanna Pålsdotter 1852-07-09 Hasslöv, Hasslöv Påhl Svensson, Chersti Olsdotter 1920-04-30 Edenberga 4, Ränneslöv Anton f. 1885-07-06 Edenberga 2, Ränneslöv Smed Mölleberg, Edenberga, Från Våxtorp 1874 till Ränneslöv, till Laholm 1875,  MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv Persson Anders       ogift           sockenskräddare  1765-1777 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Larsson Per 1786-11-17 Bölingehus, Våxtorp Lars Matlisson, Troen Kierstinsdotter 1863-07-17 Ysby fattighus, Ysby 1815-07-09 Våxtorp Olug Jeppasdotter 1787-12-29 Dalahuset, Våxtorp Jeppe Pålsson, Ingiar Olasdotter 1848-05-18 Stora Sjöhuset, Ysby Ture f. 1815-10-04 Värestorp, Ränneslöv, Johanna f. 1818-07-26 Nybygget, Våxtorp, d. 1820-01-25 Tormarps hus, d. Johanna f. 1823-05-15 Tormarphus,Våxtorp, Johannes f. 1825-12-28 Norje, Våxtorp Flyttade till Våxtorp 1816, Till Norge, Våxtorp 1824, till Ysby 1829 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Persson Andreas 1829-02-08 Ålstorps torp, Ränneslöv Per Bengtsson, Anna Andersdotter 1910-02-28 Fattiggården, Ränneslöv ogift             MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Ränneslöv Persson Andreas 1844-04-20 Ränneslöv 2, Ränneslöv Per Nilsson, Elsa Svensdotter 1933-01-04 Ränneslöv 2, Ränneslöv ogift             MN                                                                                                                                                                                              
Murare Ränneslöv Persson Hultin Bengt Peter 1849-10-26 Värestorp, Ränneslöv Per Nilsson, Olena Nilsdotter 1897-10-17 Ränneslöv 2, Ränneslöv 1886-12-03 Ränneslöv Elna Svensdotter 1853-11-07 Edenberga 5, Ränneslöv Sven Bengtsson, Johanna Hansdotter 1917-06-23 Norra Förstaden, Halmstad Per Sigfrid f. 1887-11-24 Ränneslöv 2, Ränneslöv, Olga Josefina f. 1890-06-12 Ränneslöv 2, Ränneslöv, Nils Verner f. 1893-07-19 Värestorp, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Smed Värestorps kvarn Persson Hans Peter 1861-10-12 Trulstorp, Laholm Helena Persdotter 1943-12-24 Värestorp, Ränneslöv 1888-07-12 Ränneslöv Mathilda Jönsdotter 1861-09-19 Värestorp, Ränneslöv Jöns Peter Johansson, Inger Lena Svensdotter 1940-11-10 Värestorp, Ränneslöv Hilma Paulina f. 1888-09-20, Carl Sigfrid f. 1891-01-18, Hilda Maria f. 1892-06-01, Anna Teresia f. 1894-03-11, d.1895-05-11, Anton Edvard f. 1896-01-08, Johan Edvin f. 1897-02-05, Harald Georg f. 1901-10-25. Alla födda i Värestorp, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Smed Edenberga 2 Persson Gottschalk Martin 1866-02-06 Björstorp, Perstorp Per Jönsson, Christina Magnusdotter 1934-12-01 Stensmölla, Perstorp 1898-05-14 Karolina Larsdotter 1876-05-14 Norra Össjö, Hishult Lars Håkansson, Carolina Svensdotter 1954-10-25 Staren 15, Landskrona Gustaf Arnfrid f. 1898-04-14 Väsby, Mårten Gerhard f. 1900-02-28 Höganäs, Verner Arnold f. 1902-04-04 Höganäs, Iris Martina f. 1905-01-05 Höganäs, Erik Tyko f. 1906-03-13 Edenberga 2, Ränneslöv Från Höganäs 1905, till Perstorp 1906 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv 1 Persson Mattis 1716-12-16 Staffanstorp, Ränneslöv Per Hansson, Elna Mattisdotter 1743-04-15 Staffanstorp, Ränneslöv 1739-05-31 Ränneslöv Kerstin Assarsdotter 1714-09-12 Edenberga 4, Ränneslöv Assar Erlandsson, Bengta Månsdotter Kråka 1797-05-06 Staffanstorp, Ränneslöv Pernilla f. 1740-01 25 Staffanstorp, Ränneslöv Per f. 1742-01-10 Staffanstorp, Ränneslöv d. 1747-06-28 Sockenskräddare 1739-40 sedan bonde i Staffanstorp MN                                                                                                                                                                                              
Snickare  Persson  Nils Peter  1857-11-27 Ekesunna, Våxtorp Per Svensson, Troen Bengtsdotter 1944-03-06 Elestorp, Tjärby 1884-12-30 Ränneslöv Christina Olsdotter 1862-06-28 Vindrarp, Våxtorp Johanna Johansdotter 1931-10-09 Elestorp 3, Tjärby Johan Victor f. 1885-02 27 Våxtorp, Hilmer Manfred f. 1887-08-09 Ränneslöv 7, Ränneslöv, Ellen f. 1895-05-08 Ränneslöv 7, Ränneslöv, d. 1896-03-24, Alice Sophia f. 1899-02-09 Ränneslöv 7, Ränneslöv, Nils Sune f. 1901-10-19 Vessinge 3, Veinge Från Våxtorp 1885, Ränneslöv 7 till Vessinge 3 1901, Nils Peter var ett par turer till Amerika i början av 1890-talet. MN                                                                                                                                                                                              
Smed arbetare Ränneslöv Persson Noack 1890-05-28   1912-11-23 Ränneslöv 8, Ränneslöv               MN                                                                                                                                                                                              
Smed Persson Sven 1839-05-13 Vindrarp, Våxtorp Per Mårtensson, Johanna Persdotter 1930-01-02 Ålstorp 2, Ränneslöv   Christina Holmström 1839-08-17 Marieberg, Tåssjö Bengt Holmström, Anna Stina Hansdotter 1912-05-13 Ålstorp 2, Ränneslöv Bina f. 1870-05-29, Carl August f. 1872, Walfrid f. 1875-11-08, Josefina f. 1878-08-03, Elise f. 1878-08-03. Alla födda i Ålstorp, Ränneslöv Smed Ålstorp 2 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv Persson Sven(ning)  1719-05-31 Nybygget, Ysby Per Johansson 1786-06-29 Hjörnered, Ysby 1. 1757-11-19 Ysby        2. 1775-01-19 Ysby 1. Botil Svensdotter           2. Pernilla Andersdotter 1. 1713                    2. 1736-12-03 Timmershult, Ysby 2. Anders Svensson, Johanna Persdotter 1.1774-04-17 Hjörnered, Ysby                               2. 1802-12-04 Hjörnered, Ysby Botilla f. 1775-10-05 Hjörnered, Ysby, Anders f. 1778-12-26 Hjörnered Ysby,  Sockenskräddare Ränneslöv 1740-59 sedan bonde i Hjörnered 3, Ysby MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare, Ränneslöv, Vallberga o Edenberga Pettersson Gustaf Emanuel 1806-09-18 Engeltofta, Barkåkra ?   1877-05-29 Dodal, Edenberga, Ränneslöv   1. Catharina Margareta (Christina) Pamp               2. Ingrid Hansdotter 1. 1792-11-12 Vrångarp, Skummeslöv.            2. 1821-06-03 Vallberga, Ränneslöv 1. Anders Pamp, Helena Jönsdotter  2. Hans Persson, Pernilla Eliasdotter 1. 1843-05-09 Vallberga hus, Ränneslöv,                 2. 1903-03-27 Edenberga 11, Ränneslöv Anders Petter f. 1827-07-01 d. 1832-10-21, Jöns Peter f. 1830-10-14, Anton f. 1833-05-23, d. 1834-05-14, Carl Johan f. 1844-04-15, Bina f. 1846-05-12, Elise Sophia f. 1847-06-24, Augusta Pernilla f. 1850-09-26, Mathilda Helena f. 1853-04-01, Mathilda Helena f. 1855-09-03 , Nils Peter f. 1858-08-05, d. 1860-09-05. Alla födda i Vallberga, Ränneslöv. I Laholm 1826-27 MN                                                                                                                                                                                              
Sockensmed Carlsson Samuel 1781-11-07 Vallberga, Ränneslöv Carl Nilsson, Catarina Wulff 1860-03-22 Socknens slut, Ränneslöv 1806-06-22 Våxtorp Lusse Persdotter 1768-06-05 Skrommered, Våxtorp Per Olsson, Bengta Turesdotter 1851-11-10 Karlstorp, Edenberga, Ränneslöv Karl Petter f. 1806-12-26 Fågelsång, Våxtorp, Sven f. 1809-03-13 Fågelsångshus, Våxtorp, d. 1809-12-12, Bengta f. 1811-03-20 Stäme, Ränneslöv, Anders f. 1812-10-11 Stäme, Ränneslöv Sockensmed 1806, Bodde i Stäme 1811- 1813  MN                                                                                                                                                                                              
Smedgesäll Petersson Idof Alfred 1864-11-20 Knapabo, Femsjö  Peter Magnus Johansson, Maria Abrahamsdotter 1955-06-14 Ränneslöv 1, Ränneslöv ogift           Från Breared till Ränneslöv 8, 1918 MN                                                                                                                                                                                              
Snickare Johansson Nils Petter  1854-09-17 Egla hus, Våxtorp Johannes Andersson, Pernilla Ingvarsdotter 1937-07-03 Ålstorp 4, Ränneslöv 1878-06-15 Våxtorp Cecilia Johannesdotter 1854-07-19 Vindrarp, Våxtorp Johannes Svensson, Johanna Svensdotter 1925-06-23 Edenberga 10, Ränneslöv Paulina f. 1894-06-30 Kärr, Våxtorp d. 1894-06-30, Nils Josef f. 1899-01 06 Våxtorp 2, Våxtorp Snickare Våxtorp 2, Edenberga 10 och Ålstorp 4. Kallad Hallapetter MN                                                                                                                                                                                              
Smed Ränneslöv Nilsson Hilding Ferdinand 1887-09-30 Ränneslöv 8, Ränneslöv Carl Peter Nilsson, Christina Borg 1976-02-28 Sandviken, Ränneslöv 1914-04-15 Ränneslöv Jenny Paulina Pålsson 1890-11-01 Ränneslöv 6, Ränneslöv Pål Olsson, Elna Svensdotter 1962-03-09 Sandvik, Ränneslöv Ingeborg Alice f. 1914-08-13, Greta Alva Hildur f. 1916-04-26, Karl Helge Bertil f. 1917-05-16, Inga Lisa f. 1919-09-29, Stina Gunborg f. 1921-11-16, Åke Hilding f. 1923-10-08, Östen Ingvar f. 1926-08-26. Alla födda i Ränneslöv 8, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv Carlsson Nils 1787-11-04 Staffanstorp, Ränneslöv Carl Olofsson, Elna Nilsdotter 1871-06-12 Dalahus, Edenberga, Ränneslöv 1821-12-26 Ränneslöv Ingrid Johansdotter 1790-10-23 Värestorp, Ränneslöv Johan Olofsson, Ingierd Nilsdotter 1855-12-28 Dalahus, Edenberga, Ränneslöv Ola f. 1822-09-13 Edenberga, Ingrid f. 1824-09-21, Carl f. 1826-11-14 Edenberga, d. 1830-11-01, Nils Peter f. 1829-09-30 Dalahus, Edenberga, Elna f. 1835-06-02 Dalahus, Edenberga. Alla i Ränneslövs socken.  Sockenskräddare 1804-08, först i Staffanstorp, sedan i Edenberga MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Ränneslöv Nilsson Gustaf Anton 1883-02-06 Ränneslöv 8, Ränneslöv Carl Peter Nilsson, Christina Borg 1980-05-01 Fridhemsgården, Laholms Landsförsamling 1915-09-07 Anna Matilda Jönsson 1885-04-02 Nyby, Laholms stad Jöns Peter Nilsson, Johanna Pålsdotter 1967-02-12 Allevägen, Laholms stad Inga Majken Stina f. 1915-11-04, Ränneslöv 8, Ränneslöv, Karl Gustaf Villmer f. 1917-02-03, Ränneslöv 8, Ränneslöv, Isa Gullan Hanna f. 1918-03-21, Ränneslöv 8, Ränneslöv, Kjell Sven Rune f. 1922-04-20, Kv 35 Laholms stad, Stig hakon Peter f. 1924 -04-26 Kv 35, Laholms stad Skräddare Ränneslöv 8 1915-1919 sedan till Laholms stad MN                                                                                                                                                                                              
Murare Räneslöv Petersson Nils 1826-11-12 Ränneslöv, Ränneslöv Nils Peter Nilsson, Jacobina Hindricsdotter 1897-05-12 Ränneslöv 2, Ränneslöv   Kristina Andersdotter 1822-12-19 Knepelen, Brunnby Anders Juström, Kristina Nilsdotter 1907-11-26 Ränneslöv 2, Ränneslöv Hilda f. 1858-12-01,  Peter f. 1864-04-27, d. 1864-08-06, Bina f. 1864-04-27, d. 1867-05-19, Peter Alfred f.1866-08-01. Alla födda i Ränneslöv, Ränneslöv Murare Ränneslöv 2 samt sjöman MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Vallberga Andersson Börje 1800-01-02 Rävinge?    1883-04-04 Vallberga 4, Ränneslöv 1. 1842-10-29 Ränneslöv 2. 1857-12-18 Ränneslöv 1. Pernilla Svensdotter       2. Katarina Bengtsdotter 1. 1813-03-01 Värestorp, Ränneslöv 2. 1826-01-05 Karup 1. Sissa Svensdotter        2.Bengt Hansson, Elna Bengtsdotter 1. 1856-09-24 Vallberga 4, Ränneslöv                         2. 1863-09-24 Vallberga 4, Ränneslöv Anders f. 1843-09-01 Vallberga 1, Bengt f. 1845-12-07 Vallberga 1, Maria f. 1849-03-12, Vallberga 1, Bina f. 1850-09-28 Vallberga 1, Pernilla f. 1858-03-09 Vallberga 4 d. 1858-03-10, Sven Petter f. 1859-05-21 Vallberga 4, Erland f. 1861-06-30 Vallberga 4. Alla i Ränneslövs socken Torpare på Vallberga 1 och senare Vallberga 4 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Nilsson Lars 1809-01-15 Perstorp, Ränneslöv Nils Jönsson, Elsa Persdotter 1903-06-08 Ränneslöv 7, Ränneslöv 1837-10-01 Ränneslöv Helena Persdotter 1817-01-02 Värestorp, Ränneslöv Per Hansson, Bengta Jönsdotter 1876-01-24 Ålstorp 2, Ränneslöv Nils Peter f. 1837-03-23 Ränneslöv, Ränneslöv, Peternilla f. 1839-08-26 Värestorp, Ränneslöv, Nils f. 1841-08-01 Värestorp, Ränneslöv, d. 1844-05-07 Hult, Knäred, Erland f. 1846-10-05 Hult, Knäred, Neta f. 1849-07-26 Ålstorp 1, Ränneslöv, Johanna f. 1853-09-22, Ålstorp 1, Ränneslöv Bina f. 1857-12-12 Ålstorp 2, Ränneslöv Skomakare Värestorp, Hult, Ålstorp 1 och 2 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Nilsson Jöns Peter 1854-01-15 Staffanstorp, Ränneslöv Nils Hansson, Ingrid Olsdotter 1929-03-16 Torp 1, Hasslöv 1877-04-21 Hasslöv Anna Kristina Svensdotter Österberg 1844-05-01 Hasslövs hus, Hasslöv Sven Österberg, Pernilla Olsdotter 1923-06-23 Prästgården, Hasslöv Anton f. 1877-07-31, d. 1877-08-01, Axel Anton f. 1880-12-22, Selma Heldina (Alfina) f. 1883-01-23. Alla födda i Hasslöv. Sockenskomakare i Hasslöv till 1902. I Staffanstorp 1902-03. Sedan till Laholms landsförsamling MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Petersson Nils 1857-09-25 Räneslöv 6, Ränneslöv Peter Carlsson, Helena Svensdotter 1937-07-21 Ränneslöv 10, Ränneslöv 1883-12-28 Ränneslöv Johanna Nilsdotter 1863-09-25 Ålstorp 2, Ränneslöv Nils Peter Johansson, Bina Persdotter 1940-12-03 Ränneslöv 8, Ränneslöv Hilma f. 1885-05-14 Ränneslöv 10, Andina f. 1887-03-01, Sigfrid f. 1888-11-28, d. 1889-03-08, Per Leonard f. 1890-02-27, d. 1897-02-18, Anna Signe f. 1892-02-27. Alla födda i Ränneslöv 10, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare  Petersson Peter Reinhold Vilhelm 1842-02-21 Rå, Raus  P.J.Pettersson, Carolina Fagerberg 1930-02-05 Vallberga, Ränneslöv 1869-02-23 Johanna Lund 1841-05-26 Halmstad ?   1925-01-22 Vallberga Ränneslöv Anna Vilhelmina f. 1869-12-05 Båstad, Emil Joel f. 1871-07-08 Båstad Från Båstad till Vallberga 1887. Senare handlare. MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Ränneslöv Pålsson August 1854-03-25 Edenberga 12, Ränneslöv Pål Persson, Benedicta Bengtsdotter 1900-05-03 Skriven på Ränneslövs socken 1881-05-27 Petrinella Nilsdotter 1843-05-21 Lögnäs, Skummeslöv Nils Jönsson, Boel Jacobsdotter 1935-12-25 Hunnestorp, Östra Karup Emelie f. 1881-05-09 Hemmeslöv, Östra Karup, Gustaf Julius f. 1883-03-02 Hemmeslöv Östra Karup Hustrun och barnen vistas i Östra Karup MN                                                                                                                                                                                              
Byggmästare Paulsson Bror Sixtus 1884-01-09 Munkagård, Ysby Pål Andersson, Maria Magnusdotter 1957-04-10 Vallberga 4, Ränneslöv 1911-06-01 Ränneslöv Selma Elfrida Andersson 1889-08-14 Edenberga, Ränneslöv Anders Esbjörnsson, Olena Carlsdotter 1964-06-02 Vallberga 4, Ränneslöv Åke Roland Sixten f. 1914-08-01 Vallberga, Ränneslöv, Bror Anders Paul f. 1920-08-26 Vallberga, Ränneslöv Drev stavfabriken i Vallberga MN                                                                                                                                                                                              
Sockensmed Ränneslöv Pålsson Ekman Per 1734-11-25 Eket, Ränneslöv Påhl Persson, Kiersti Persdotter 1805-10-26 Nya Torpet, Ränneslöv 1. 1765-04-10 Ränneslöv 2. 1768-02-07 Ränneslöv 1. Johanna Knutsdotter      2. Elsa Mickelsdotter 1.1746-11-22 Ränneslöv, Ränneslöv                 2. 1732-05-17 Engarna, Ränneslöv             1. Knut Svensson, Lucia Persdotter    2. Michel Nilsson, Lucia Nilsdotter 1. 1767-06-26 Ränneslöv, Ränneslöv                        2. 1793-02-08 Nya Torpet, Ränneslöv Kristina f. 1765-08-16 Ränneslöv, Johanna f. 1769-01-15 Ränneslöv, Lusse f. 1772-11-22 Nya Torpet, Pernilla f. 1777-01-27 Nya Torpet, d. 1778-08-24. Alla i Ränneslövs socken   MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Roswall Helmer 1861-11-14 Fogdarp, Förslöv Petter Waldt, Christina Svensdotter i Amerika ? 1888-10-19  Albertina Johansdotter 1866-03-13 Enslöv ?   1890-06-02 Ränneslöv 5, Ränneslöv Ester Gunhild f. 1888-12-26 Trönninge, Sedi f. 1890-06-01 Ränneslöv 5, Ränneslöv d. 1890-06-03 Helmer Rosvall till Amerika 1891, dottern Ester samtidigt till Skummeslöv. De kom från Trönninge 1889 till Ränneslöv 5. MN                                                                                                                                                                                              
Sadelmakare Rudström Johan 1835-01-07 Mötterud, Arvika Per Nilsson Rudström, Märta Persdotter 1894-04-12 Bölarp 1, Veinge   Kiersti Hansdotter 1837-03-25 Lunds stad Hans Christensson, Ingar Nilsdotter 1912-12-04 Bölarp 3, Veinge Hilma Josefina f. 1861-09-24 Ö. Karup, Petronella Theofine f. 1865-03-23 Ö. Karup, Märtha Vilhelmina f. 1868-04-06 Värestorp, Ränneslöv d. 1869-11-30, Anna Margareta f. 1870-03-21 Värestorp, Ränneslöv, Ingrid Maria f. 1872-06-27 Veinge, Veinge, Fritz Johan f. 1876-05-10 Veinge, Veinge, Elfrida Maria  f. 1879-09-11 Bölarp 3, Veinge, Karl Julius f. 1882-07-08 Bölarp 1, Veinge. Från Östra Karup till Värestorp och 1871 till Veinge MN                                                                                                                                                                                              
Smed Edenberga Sibelius Hejdeman Andreas 1841-09-15 Billinge, Billinge Ola Sibelius, Christina Hejdeman 1892-06-11 Edenberga 10, Ränneslöv 1870-10-21 Ränneslöv Bothilda Persdotter 1823-11-04 Ränneslöv, Ränneslöv Per Svensson, Olena Svensdotter 1906-02-12 Edenberga 4, Ränneslöv Emma f. 1871-11-05, Anton f. 1877-10-12 båda födda i Edenberga Ränneslöv Från Eldsberga 1890,  smed Mölleberg, Edenberga MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Simonsson Gustaf 1825-06-01 Smedjebolet, Tönnersjö Simon Gudmondsson, Bengta Jönsdotter  1901-09-10 Edenberga 4, Ränneslöv 1. 1856-07-11 Ränneslöv 2. 1873-05-30 Ränneslöv 1. Ingrid Gunnesdotter       2. Anna Nilsdotter 1. 1831-01-01 Edenberga 11, Ränneslöv                2. 1846-04-27 Falehus, Våxtorp 1. Gunne Carlsson, Kiersti Börgesdotter        2. Pernilla Nilsdotter 1871-05-07 Socknens slut, Ränneslöv                          2. 1896-03-24 Stäme 2, Ränneslöv Jöns Peter f. 1856-08-17 Edenberga 11, Christina f. 1858-10-20 Håldalshus, Ysby d. 1859-07-17, Christina f. 1860-03-30 Carlstorp, Värestorp d. 1862-04-29, Carolina f. 1862-06-28 Carlstorp, Värestorp d. 1871-11-15, Kristina f. 1865-04-21 Värestorp, Bina f. 1868-01-02 Värestorp, d. 1868-08-29, Axel Viktor f. 1870-03-22 Socknens slut, d. 1888-12-31, Selma f. 1873-09-16 Ränneslöv 7, d. 1873-10-18, Selma f. 1875-06-20 Ränneslöb 7, Fritz f. 1877-06-20 Ränneslöv 7, Birger f. 1880-02-13 Edenberga 6 d. 1880-02-14, Oskar f. 1881-05-29 Edenberga 6, Selma f. 1883-02-15, Edenberga 6, Alma f. 1886-01-21 Stäme 2, Karl Vilhelm f. 1888-08-05 Stäme 2, d. 1889-02 13. Alla utom Christina födda i Ränneslövs  socken Skiomakare i Edenberga, Ysby, Värestorp, Ränneslöv och Stäme MN                                                                                                                                                                                              
Snickarmästare Svensson Adolf 1886-02-13 Ålstorp 2, Ränneslöv Sven Peter Hansson, Bina Jönsdotter 1981-10-19 By 1, Ränneslöv 1909-01-09 Ränneslöv Ester Maria Cronqvist 1886-07-08 Stäme 4, Ränneslöv Per August Cronqvist, Augusta Hansdotter 1959-06-23 By 1, Ränneslöv Signe Maria f. 1910-10-14 Stäme 3 d. 1910-12-27, Signe Maria f. 1912-06-17 Stäme 4, Erik Reinhold f. 1916-03-20 By 1, Margit Ingierd f. 1917-08-27 By 1, Sone Daniel f. 1921-03-13 By 1, Helge Ingemar f. 1924-06-01 By 1. Alla födda i Ränneslövs socken. Snickare i Stäme och By MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Svensson Alexander 1852-0918 Munkagård, Ysby Sven Pålsson, Bengta Esbjörnsdotter 1938-01-02 Karup, Östra Karup 1884-04-25 Ränneslöv Kristina Petersdotter 1845-07-02 Våxtorp, Våxtorp Peter Olsson, Johanna Olsdotter 1914-07-07 Eskilstorp 2, Östra Karup Inga barn Från Snickartorpet Värestorp till Östra Karup 1901 MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Svensson Carl 1851-01-20 Staffanstorp 1, Ränneslöv Sven Hansson, Ingrid Johansdotter 1932-12-14 Ålstorp2, Ränneslöv (överkörd av en bil) 1872-03-14 Ysby Ingrid Brita Nilsdotter 1846-04-01 Hov 2, Ysby Nils Hansson, Elna Svensdotter 1912-06-02 Ålstorp 2, Ränneslöv Hulda f. 1872-04-15 Staffanstorp, Nils f. 1873-09-17 Staffanstorp, Johanna f. 1875-09-11 Staffanstorp, d. 1881-04-16, Per August f. 1877-05-20 Staffanstorp, d. 1880-05-16, Emma f. 1879-08-16 Ålstorp 2, d. 1881-03-30, Per Julius (Lindeskog) f. 1881-07-18 Ålstorp 2, Emma Paulina f. 1883-11-06 Ålstorp 2, Jenny f. 1886-01-21 Ålstorp 2, Anna f. 1890-07-07 ålstorp 2. Alla födda i Ränneslövs församling Flyttade 1878 från Staffanstorp till Nyboholm, Ålstorp MN                                                                                                                                                                                              
Smed Svensson  Christian 1827-10-21 Staffanstorp, Ränneslöv Sven Bengtsson, Peternilla Svensdotter 1893-12-04 Hultabygget, Ränneslöv 1855-02-23 Ränneslöv Johanna Nilsdotter 1828-09-05 By, Ränneslöv Nils Jönsson Östring, Johanna Nilsdotter 1912-04-30 Edenberga, Ränneslöv Hans (Stehn) f. 1855-05-05 Staffanstorp, Kristina f. 1857-02-07 Staffanstorp, d. 1861-05-16, Bengt Peter f. 1858-02-12 Staffanstorp, d. 1861-05-13, Nils Peter f. 1861-01-26 Staffanstorp, Bengt Peter f. 1863-06-02 Staffanstorp, Carl Peter f. 1865-09-02 Värestorp, Kristina f. 1867-03-24 Värestorp, Johan (Nyström) f. 1870-06-02 By, Jacobina f. 1873-12-20 By, d. 1878-07-16. Alla födda i Ränneslövs socken. Smed i Staffanstorp, Värestorp, By, Stäme och Hultabygget MN                                                                                                                                                                                              
Tunnbindare Vallberga Svensson Gustaf Edvin 1880-11-13 Ysby 2, Ysby Johannes Svensson, Gustafva Svensdotter 1965-07-30 Vallberga 4, Vallberga 1938-12-31 Gerda Natalia Andersdotter 1897-02-22 Edenberga 11, Ränneslöv Anders Esbjörnsson, Olena Carlsdotter 1883-12-20 Byvägen, Ränneslöv barn??   MN                                                                                                                                                                                              
Sadelmakare Svensson  Johan August 1849-10-17 Åhus 6, Tvååker Sven Andersson, Anna Britta Carlsdotter 1917-06-19 Ränneslöv 10, Ränneslöv 1. 1873-05-24 Strövelstorp,                 2.?                                 3. 1907-05-21  1. Petronella Petersdotter  2. Sofia Andreasdotter        3. Anna Johanna Carlsdotter 1. 1846-04-14 Strövelstorp ?           2. 1862-07-05 Tvååker                       3. 1845-08-19 Tvååker    1. ?                                2. 1905-09-29 Vindrarp, Våxtorp,                          3. 1917-06-10 Ränneslöv 10, Ränneslöv Augusta Charlotta f. 1872-07-20, Vilhelmsfält, Strövelstorp, Johan Aron f. 1874-10-26 Vilhelmsfält, Strövelstorp d. 1874-12-26. Johan Aron f. 1876 02-01 Vilhelmsfält, Strövelstorp, Anna Sofia f, Ränneslöv, Ränneslöv, Erik Sigfrid f. 1882-11-27 Ränneslöv, Ränneslöv, Agnes f. 1884-03-27 Skummeslöv, Harald Manfred f. 1896-08-19 Skummeslöv, Karl Viktor f. 1900-12-24 Vindrarp, Våxtorp, Gustaf Einar f. 1902-01-25 Vindrarp, Våxtorp Sadelmakare i Strövelstorp, Skottorp, Vindrarp och Ränneslöv MN                                                                                                                                                                                              
Sömmerska Nilsson Emma 1876-06-02 Stäme 5, Ränneslöv Nils Erlandsson, Maria Matilda Persdotter 1959-10-29 By 3, Ränneslöv ogift             MN                                                                                                                                                                                              
Smed Svensson Carl August 1872-09-12 Ålstorp 2, Ränneslöv Sven Persson, Christina Holmström 1957-04-05 Ålstorp 4, Ränneslöv ogift           Övertog smedjan efter sin far 1913 och flyttar därifrån till By 1930. Samarbetade med sin bror Valfrid f. 1875-11-08 MN                                                                                                                                                                                              
Sockensmed Svensson Knut f. ca 1713   1763-10-20 Ränneslöv, Ränneslöv 1737-11-01 Ränneslöv Lucia Persdotter     Levde 1777 mtl i Allmänningahuset, Ränneslöv Kierstin f. 1738-02-17 Vallberga, d. 1738-02-26, Per f. 1739-01-24 Vallberga, d. 1743-08-28, Anna f. 1741-03-27 Ränneslöv d. 1741-07-26, Sven f. 1742-06-28 Ränneslöv d. 1743-09-02, Johanna f. 1744-07-16 Ränneslöv, d. 1746-07-27, Johanna f. 1746-11-22 Ränneslöv, Carl f. 1750-12-17 Edenberga, Sven f. 1753-07-31 Ränneslöv. Alla födda i Ränneslövs socken. Sockensmed från 1742. MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Svensson Kråka Måns 1722-05-05 Ränneslöv, Ränneslöv Sven Månsson Kråka, Pernilla Hansdotter 1800-11-28 Ränneslöv, Ränneslöv 1742-12-28 Ränneslöv Bengta Jönsdotter  ca 1719   1801-01-02 Ränneslöv, Ränneslöv Sven f. 1744-01-30, d. 1844-11-29, Jöns f. 1745-10-04, d. 1746-08-10, Nils f. 1745-10-04, d. 1746-07-20, Per f. 1747-07-10, d. 1747-08-16, Sven f. 1748-12-05 d. 1749-09-29, Sven f. 1750-08.23, Elsa f. 1753-07-13, d. 1754-06-03, Nils f. 1755-08-09, d. 1758-02-16, Jöns f. 1757-11-02, Nils f. 1760-01-20, Per f. 1762-09-20, d. 1764-06-16, Petronilla f. 1764-10-14. Alla födda i Ränneslövs socken. Bara fyra av 12 barn överlevde barnaåren. Måns flyttade in från Skummeslöv 9 och blev sockenskomakare 1740. Blev bonde på Ränneslöv 1 1746. MN                                                                                                                                                                                              
Svarvare Svensson Nils 1831-09-12 Hälede, Våxtorp Sven Persson, Elna Ifvarsdotter 1922-03-05 Filborna, Helsingborgs stad 1892-10-29 Ränneslöv Neta Andersdotter 1849-04-11 Värestorp, Ränneslöv Anders Nilsson, Anna Nilsdotter 1910-06-06 Ränneslöv 2, Ränneslöv inga barn Till Helsinborg 1920 MN                                                                                                                                                                                              
Snickare  Svensson Nils Kristian 1847-12-05 Göstorpshult, Hishult Christina Christiansdotter 1921-12-24 Edenberga 4, Ränneslöv 1873-02-28 Ränneslöv Johanna Nilsdotter 1840-09-24 Edenberga, Ränneslöv Nils Gråberg, Gunnel Hansdotter 1913-10-29 Edenberga 4, Ränneslöv Augusta f. 1873-05-17, Mathilda f. 1875-12-08, Gottfrid f. 1878-07-07, Alfred f. 1882-03-04. Alla födda i Edenberga 4, Ränneslöv Snickare Edenberga MN                                                                                                                                                                                              
Snickare  Svensson Carl 188108-02 Edenberga 4, Ränneslöv Sven Persson, Lena Persdotter 1960-03-19 Helsingborg 1907-12-25 Olina Albertina Forslund 1887-12-01 Helsingborg   1937-07-31 Helsingborg ??? Snickare Edenberga o Helsingborg MN                                                                                                                                                                                              
Snickare Svensson Per 1871-11-08 Edenberga 4, Ränneslöv Sven Persson, Lena Persdotter 1922-05-06 Edenberga 4, Ränneslöv ogift             MN                                                                                                                                                                                              
Målare Uhlin Peter Hugo 1892-08-28 Edenberga 2, Ränneslöv Nilos Hansson Uhlin, Inger Lena Persdotter 1970-11-08 Stensbo, Edenberga 2, Ränneslöv 1918-06-14 Ysby Agnes Ingeborg Nilsson 1893-08-18 Hov 2, Ysby Nils Persson, Petronella Larsdotter 1984-12-15 Stensbo, Edenberga 2, Ränneslöv Gudrun Magdalena f. 1922-07-22 Ednberga 2, Ränneslöv   MN                                                                                                                                                                                              
Timmerman Åkesson Wallgren Magnus 1761-05-03 Våxtorp Åke Nilsson, Johanna Ottosdotter ca1826 Laholm, ej i db men antecknad som död i hfl 1826 1786-04-02 Ränneslöv Anna Katarina Bengtsdotter 1752-03-21 Edenberga, Ränneslöv Bengt Hallberg, Anna Christina Wadenfröjd 1815-02-12 Södra Led Laholm Carl f. 1787-06-22 Värestorp, d. 1787-07-15, Anna Christina f. 1788-07-15 Edenberga d. 1788-07-28, Elna f. 1789-08-29 Edenberga,  Nils f. 1791-08-21 Edenberga, d. 1791-10-07.  Alla födda i Ränneslövs socken.   Johanna Christina f. 1793-01-11 Laholm,    Petronella f 1795-12-01 Laholm,  d. 1797-11-16, Timmerman Värestorp, Edenberga MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare  Wennström Magnus 1809-09-10 Presstorp, Tåssjö Petter Wennström, Maja Nilsdotter 1898-09-22 Ränneslöv 1, Ränneslöv 1838-07-23 Ränneslöv Dorothea Jönsdotter 1809-04-21 Häggabygget, Tåssjö Jöns Olsson, Elna Assarsdotter 1882-11-06 Ränneslöv 1, Ränneslöv  Nils f. 1839-05-03 Ränneslöv 2, Johanna f. 1840-12-22 Ränneslöv 10, Maria f. 1842-08-28 Fjäderhult, Anna Stina f. 1846-06-09 Ränneslöv 7, Mathilda f. 1849-05-16 Ränneslöv 7, Jacobina f. 1851-07-16 Ränneslöv 7. Alla födda i Ränneslövs socken. Först skomakare sedan Handlare i Ränneslöv 7 MN                                                                                                                                                                                              
Skräddare Ränneslöv Westerlund Christoffer 1819-09-17 Östra Ljungby Ola Hård, Catharina Olsdotter 1899-05-14 Mellby 5, Laholms landsförsamling 1843-11-21 Hishult Kristina Nilsdotter 1818-04-22 Holmana, Hishult Nils Olsson, Karna Nilsdotter 1911-03-08 Mellby 5, Laholms landsförsamling Lovisa f. 1844 10-05 Örkelljunga, Charlotta f. 1852-10-02 Ränneslöv, Ränneslöv, Gustaf f. 1855-10-16 Socknens slut, Ränneslöv d. 1856-01-26 Ränneslöv Skräddare i Ränneslöv. Flyttadce till Mellby 5, Laholms Landsförsamling MN                                                                                                                                                                                             0
Snickarmästare Ränneslöv Vinberg Karl August  1869-06-28 Värestorp, Ränneslöv Jöns Peter Vinberg, Pernilla Karlsdotter 1955-08-19 Ränneslöv 1, Ränneslöv 1905-01-31 Ränneslöv Hilda Gunnesdotter 1869-01-11 Ränneslöv 4, Ränneslöv Gunne Nilsson, Botilda Persdotter 1910-08-09 Ränneslöv 6, Ränneslöv Karl Helmer f. 1907-04-16 Ränneslöv 2   MN                                                                                                                                                                                              
Giörtelmakare Falk Erik         Ingrid Isaksdotter       Johanna f. ca 1760 (ej i Ränneslöv), d- 1762-04-19 Ränneslöv 2, Elias f. 1762-03-23 Ränneslöv, d. 1762-07-31, Göran f. 1764-02-14 Värestorp, Ränneslöv Reservryttare för nr 20 Sinarp i Skåne under Cornet Siwers från 1763-12-04.  MN                                                                                                                                                                                              
Timmerman Holmgren Siunne ca 1724   1779-10-29 Oxhult, Hishult 1. ca 1752                                                              2. 1767-09-20 Våxtorp 1. Petronella Christiansdotter Liljeström 2. Kierstin Knutsdotter 1. 1722-12-04 Björnekulla 1. Christian Liljeström 1. 1767-02-25 Värestorps mölla, Ränneslöv Petronella f. 1760-02-03 Värestorp, Ränneslöv, Sven f. 1769-09-07 Oxhult, Hishult, d. 1774-10-16 Hos timmermannen Paul Thulin nr 13 Ängelholm 1746-50. Från Ängelholm till Laholm 127, 1750, från 36 Laholm 1759 till Värestorp. Från Värestorp till Oxhult MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Ränneslöv Svensson Anders 1778-12-26 Hjörnered, Ysby Svenning Persson, Pernilla Andersdotter 1825-02-01 Värestorp, Ränneslöv 1805-05-30 Ränneslöv Anna Catharina Persdotter 1790-09-01 Staffanstorp, Ränneslöv Per Mattisson, Pernilla Mattisdotter 1854-08-19 Värestorp, Ränneslöv Johanna f. 1800-12-18, Nya Torpet, Sven f. 1807-10-01 Nya torpet d. 1807-12-08, Gunne f. 1809-10-25 Nya torpet, d. 1810-09-22, Sven f. 1811-12-01 Nya torpet, Petronilla f. 1820-09-06 Nya torpet. Alla  födda i Ränneslövs socken.   MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Karlsson Mattias 1781-05-19 Brödåkra, Ysby Carl Henningsson, Johanna Assarsdotter 1852-04-29 Brödåkra, Ysby 1808-01-27 Ränneslöv Bengta Ingvarsdotter 1779-10-04 Hultabygget, Ränneslöv Ingvar Persson, Malena Nilsdotter 1831-12-06 Brödåkra Ysby Ingiar f. 1808-03-11 Hultabygget, Ränneslöv, d.1810-10-23, Maloena f. 1809-12-20, Ingierd f. 1811-12-08 Brödåkra Ysby, Christina f. 1815-03-08 Brödåkra, Ysby, Inger Lena f. 1817-02-14 Brödåkra Ysby, Peternilla f. 1823-03-27 Brödåkra, Ysby, d. 1825-12-29. Sockenskomakare i Ränneslöv 1804-12. Bonde i Brödåkra från vigseln. MN                                                                                                                                                                                              
Häradstimmerman Nilsson Bark Hans Peter f. 1791-03-16 trol. nm. Nils Hansson, Ingeborg Svensdotter, Stäme, Ränneslöv               Häradstimmerman Ränneslöv 1818-19 Till Hög vid Lund i Skåne 1821 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare Ränneslöv Pettersson Carl f. 1800-01-12 Perstorp, Ränneslöv Petter Johansson, Elna Johansdotter               Till Wallen 1823, till Knäred 1825? MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare  Nilsson Hans 1788-08-30 Ränneslöv, Ränneslöv skom. Nils Larsson, Helena Hansdotter  1851-03-13 Staffanstorps gatehus, Ränneslöv 1.1810-12-29 Ränneslöv       2. ? 1. Elna Erlandsdotter      2. Johanna Larsdotter 1.1780-03-05 Veinge, Veinge                         2. 1801-06-15 Hishult ? 1. Erland Göransson, Elna Johansdotter               2. ? 1. 1827-09-23 Hättehuset, Laholm                                2. 1875-01-10 Bäckatorp, Stäme 5, Ränneslöv Per f. 1811-02-15 Ränneslöv, Ränneslöv, Helena f. 1813-01-21 Värestorp, Ränneslöv, d. 1813-07-21, Lars 1819-09-17 Hättehuset, Laholm, Engela f.1822-01-18 Hättehuset, Laholm, Ellna f. 1829-05-31 Hättehuset, Laholm, Gustafva 1831-05-29 Hättehuset, Laholm,  Nils f. 1835-06-25 Flytorpet, Edenberga, Ränneslöv. Sockenskomakare 1810-13 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Karlsson  Anders                   Sockenskräddare 1809 MN                                                                                                                                                                                              
Sockentimmerman Hansson Sven                   Sockentimmerman 1802 – 05 MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskräddare Staffanstorp Bengtsson Lars 1762 ca Båstad ?   1814-05-03 Staffanstorp, Ränneslöv 1796-03-18 Ränneslöv Anna Larsdotter 1768-09-29 By, Ränneslöv Lars Gunnesson, Kiersti Pålsdotter 1837-09-02 Staffanstorp, Ränneslöv Petternilla f. 1797-01-23, Kierstin f. 1798-06-04 d. 1810-11-15, Bengt f. 1800-05-24, Magnus f. 1801-12-24, Bengta f. 1804-01-14, Johanna f. 1806-12-13 d. 1814-09-01, Botilla f. 1810-01-07. Alla födda i Staffanstorp, Ränneslöv Sockenskräddare Ränneslöv 1800-04 MN                                                                                                                                                                                              
Häradstimmerman Dahlgren Pehr 1753-05-03 Daggarp, Tjärby Åke Hansson, Gunnel Persdotter 1829-04-02 Tormarp, Våxtorp 1. ?                               2.1816-06-22 Ränneslöv             1. Ingierd Nilsdotter          2. Anna Jespersdotter 1. 1754 Laholm        2. 1772-12-02 Ränneslöv ?   1. 1815-06-12 Tormarp, Våxtorp                             2. 1832-06-05 Tormarps hus, Våxtorp Inga barn Häradstimmerman 1800-01 Ränneslöv sedan torpare i Tormarp, Våxtorp MN                                                                                                                                                                                              
Sockenskomakare i Hishult Olofsson Per 1752-07-20 Ysby, Ysby Olof Sefvedsson, Kierstin Assarsdotter 1774-03-26 Staffanstorp, Ränneslöv ogift           Sockenskomakare i Hishult men bodde hela tiden hos sin mor i Staffanstorp, Ränneslöv MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Nilsson Michell ca 1700   1768-01-30 Ränneslöv, Ränneslöv 1729-07-06 Ränneslöv Lucia Nilsdotter f. ca 1703   1772-02-08 Nya Torpet, Ränneslöv Nils f. 1729-12-05 Engarna, Elsa f. 1732-05-17 Engarna, Hans f. 1736-10-01 Värestorp. Alla födda i Ränneslövs socken.  Skomakare i Värestorp 1740-42. Till Wallen, Våxtorp 1742 och till Kållinge, Våxtorp 1744-47. Även avskedad båtsman. MN                                                                                                                                                                                              
Muraregesäll Persson Wennersten Carl 1721-01-15 Edenberga, Ränneslöv Per Olsson 1758-04-28 Värestorp, Ränneslöv 1751-02-02 Ränneslöv Anna Brita Corin 1729-04-13 Ränneslöv, Ränneslöv Petter Corin, Catharina Ulmivallius 1771-04-23 Värestorp, Ränneslöv Petronella f. 1751-12-18, Petter f. 1755-11-29 Båda födda i Värestorp, Ränneslövs socken.   MN                                                                                                                                                                                              
Murare Nilsson Nils       1728-12-01 Ränneslöv Bengta Nilsdotter ev född 1704 Edenberga     Bengta f. 1729-10-16   MN                                                                                                                                                                                              
Muraregesäll Wennersten Sven 1766-10-10 Värestorp, Ränneslöv Hans Nilsson, Lusse Nilsdotter 1846-03-11 Ljunghuset, Ränneslöv 1. 1796-02-19 Ränneslöv                                2. 1835-02-13 Ränneslöv 1.Ingier Jönsdotter             2. Olu Mårtensdotter 1. 1769-02-13 Per Arvids hus, Våxtorp                              2. 1786-10-14 Västra Karup 1. Jöns Pålsson, Johanna Nilsdotter 1. 1832-08-02 Ljunghuset, Ränneslöv Kierstin f. 1798-06.26 Ljunghuset, Nils Peter f. 1800-10-02 Ränneslöv, Bengta f. 1804-11-09 Ljunghusen, Petronilla f. 1806-04-24 Ljunghusen d. 1817-12-25, Elna f. 1810-05-05 Ljunghuset, d. 1814-05-12, Ingri Britta f. 1811-12-01 Ljunghuset, d. 1811-11-03. Alla födda i Ränneslövs socken.   MN                                                                                                                                                                                              
Murarelärling Svensson Sven 1771-10-02 Vram ?   1845-02-28 Gatehusstugan, Ränneslöv 1. 1807-11-04 Ränneslöv 2. 1821-02-04 Ränneslöv 1. Christina Gunnarsdotter        2. Boel Pålsdotter 1. 1778-09-09 Vallberga, Ränneslöv      2. 1780-08-29 1. Gunnar Nilsson, Kirstin Nilsdotter 1. 1820-01-04 Vindrarps hus, Våxtorp                                        2. 1849-11-06 Gatehusstugan, Ränneslöv Bengt f. 1807-10-16 Vallberga, Ränneslöv, Gunnar f. 1810-10-21 Ränneslöv, Ränneslöv, Sven f. 1813-07-11 Ränneslöv, Ränneslöv, Bengta 1817-02-12 Åredala hus, Hasslöv, Gunnar f. 1819-12-21 Vindrarps hus, Våxtorp, d 1820-07-13, Petternilla f. 1822-12-01-Ränneslöv, Ränneslöv, d. 1822-12-24. Till Hasslöv 1816, Till Vindrarps hus, till Ränneslöv 1820 MN                                                                                                                                                                                              
Murare Olsson Penberg Pål       1733-04-15 Ränneslöv Bengta Eriksdotter       Tora f. 1733-09-01 Värestorp,  d. 1737-07-10 Sissela f.1736-10-06 Värestorp, d.1739-10-04, Ola f. 1738-08-01 Värestorp, Sissela f. 1840-10-12 Värestorp, Sven f. 1743-08-21 Värestorp, d. 1743-08-12. Alla födda i Ränneslövs socken. Till Wexiö 1743 MN                                                                                                                                                                                              
Skomakare Vinden ( Vindell) Johan August 1863-06-23 Värestorp, Ränneslöv Per Bengtsson, Ingrid Johanna Gunnarsdotter 1942-07-08 Skummeslöv 2, Skummeslöv   Vilhelmina Christina Petersdotter 1862-01-04 Säfhuset, Mosseberg, Åker Peter Andersson, Stina Kajsa Magnusdotter 1895-02-20 Göteborgs Haga Jean William Gideon f. 1893-08-16 Göteborgs Domkyrkoförsamling, d. 1895-04-09 Göteborgs Haga Från Gbg domkyrko till Värestorp 06, till Våxtorp 10, från Våxtorp 1913 till Värestorp, till Skummeslöv 1917.  MN                                                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                         
                      0                                                                                                                                                                                                  

Kommentera